Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Coimbra

Coimbra je starobylé univerzitní město v centrální části  Portugalska. Leží na řece Mondego asi 195 km severně od Lisabonu a má přibližně 100 000 obyvatel, z nichž většinu tvoří studenti.

Největší chloubou Coimbry je nejstarší portugalská univerzita založená v roce 1290, která byla v roce 2013 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

 

   Na městě je atraktivní hlavně jeho historie. Na tomto místě původně sídlilo římské město Aeminium, po kterém zbylo archeologické naleziště. Coimbra poté padla do rukou Maurů a roku 1064 byla opět osvobozena. Od roku 1139 do 1256 byla dokonce hlavním městem, první portugalský král Alfonso Henriques sem přesunul svůj dvůr.

 

         Mapa - openstreetmap.org

 

Roku 1290 zde byla králem Dinisem založena univerzita a Coimbra se stala střediskem portugalských intelektuálů. Univerzita se pak kvůli svému nemalému vlivu stěhovala do Lisabonu, ale nakonec zůstala trvale v Coimbře.

 

  Život města se točí kolem univerzity i dnes. Stojí na vrcholu kopce ve staré části města, vysoko nad řekou Mondego. K univerzitě vede několik malých uliček, kde se nacházejí koleje (repúblicas) a četné hospůdky a bary. Univerzitní areál se dělí na starý a nový. Zatímco nový připomíná normální vysokou školu a není turisticky atraktivní, starý představuje největší lákadlo města. Historie z něj přímo dýchá a při pohledu zvenčí se zdá, že od dob svého založení se změnil jen málo. Tvoří ho malé náměstí obklopené historickými budovami fakult a k dojmu přispívá i skutečnost, že studenti i učitelé běžně chodí v talárech.

Součástí univerzity je i kaple Capela de São Miguel z roku 1517, která je vyzdobena dlaždicemi azulejos, pyšní se manýristickým oltářem a varhanami s anděly. Univerzita má i vlastní bohatě zdobenou knihovnu Biblioteca Joanina a jedna z budov slouží jako muzeum.

 

 

   Nejvíce dalších památek je soustředěno ve starém městě. Najdeme tu například katedrály Sé Velha (Stará), které byla postavená roku 1064 v románském stylu na oslavu vítězství nad Maury a Sé Nova (Nová), kterou založili roku 1598 jezuité.

Navštívit lze také kostel Santa Cruz zdobený v manuelském slohu, dva kláštery Santa Clara (A-Velha a A-Nova) nebo Národní muzeum Machada de Castra v bývalém arcibiskupském paláci se sbírkou uměleckých předmětů a římským podzemním labyrintem.

 

     
                               Předpověď počasí - Coimbra  
     

 

 

Ve městě najdete také nádhernou botanickou zahradu a akvadukt.

     A koho omrzí prohlížení památek, může procházet úzkými uličkami historického centra a navštívit některou z mnoha hospůdek, poslechnout si fado kytaru a zavzpomínat na studentský život.

Autor: Martina Arltová

 

 

  Ubytování v lokalitě - Coimbra

 

Casinha da Avo Trindade

Cena na noc pro dva - 574 Kč
 

Santa Cruz

Cena na noc pro dva - 625 Kč
 

Lusa Atenas

Cena na noc pro dva - 717 Kč


 

   
  Čtěte také:
 

Jak dlouho trvá let do Portugalska?

 

Seznam letišť v Portugalsku

 

Kde ve světě se mluví portugalsky?

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.