Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Famagusta

Město Famagusta, jehož jméno v překladu znamená „skryté v písku“, je místem, které rozhodně stojí za pozornost. Leží na východě ostrova Kypr ve stejnojmenné zátoce (na území Severokyperské turecké republiky) a má asi 35 000 obyvatel.

Hlavním zdrojem příjmů je turistický ruch, protože město nabízí nádherné pláže i památky připomínající jeho bohatou historii. Spojuje se zde křesťanská minulost a muslimská současnost.

 

Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům při vstupu na Kypr

          Mapa - openstreetmap.org

 

 

Pohled do minulosti

Famagusta byla založena Ptolemayovci ve 3. století př. n. l. a její první jméno znělo Ammohostos. Největší rozmach města nastal ve 13. století s příchodem uprchlíků ze Svaté země a poté v 16. století, když Benátčané objevili obchodní potenciál města. Roku 1571 byla ale Famagusta dobyta Turky i přesto, že byla obehnána 3,5 km dlouhou kruhovou zdí.

Bohužel se téměř přesně 400 let po dobytí Turky v roce 1974 Famagusta zase ocitla v centru války s Tureckem. Jako připomínka slouží tehdy čerstvě vystavěná zábavní čtvrť Varosha, ze které se po obléhání stalo město duchů. Ostrov se ale zase plně zotavil a hranice mezi tureckým a řeckým Kyprem jsou turistům otevřeny. Za zmínku stojí i 6km vzdálené antické místo Salamis, kde se odehrála bitva mezi Athéňany a Peršany nebo skutečnost, že se zde odehrává Shakespearovo drama Othello.

Za návštěvu určitě stojí už zmíněné naleziště Salamis, kde je turistům zpřístupněno gymnázium, koupelny, sloupoví a bazilika ze 4. století. Významnou památkou je mešita Lala Mustafa Pasa Cami, která dříve bývala gotickou katedrálou. Další historické zvláštnosti Famagusty jsou ruiny františkánského kláštera a dalších kostelů, pozůstatky vil a paláců bohatých obchodníků a šlechticů a kostel Apoštola Varnavasa, zasvěcený sv. Barnabášovi a slouží zároveň jako muzeum ikon a archeologie.

 Návštěvníci se naopak nepodívají do čtvrti Varosha, která je stále uzavřená ani do zdejších dvou britských vojenských základen Akrotiri a Dhekelia, které si Británie ponechala od vyhlášení samostatné kyperské republiky.

 

 

Kam zajít

 Podnebí je zde typické pro Středomoří a v okolí Famagusty se nachází přírodní rezervace Karpaz, která je známá svými krásnými plážemi a volně žijícími zvířaty, jako jsou divoký osel, mořské želvy, motýli a ptáci.

Za nejhezčí pláže se považují Golden Beach a Silver Beach, která má vlastní lagunu s malým útesem. Moře je tu klidné a mělké a přímo vybízí ke šnorchlování. Pláže jsou vybavené lehátky, slunečníky, sprchami a bary.

 

 

Za zábavou je možné vyrazit na Glapsides Beach, kde pravidelně hraje místní DJ a můžete zde vyzkoušet různé vodní sporty, klidnější je potom Bafra Beach.

 Možností se ubytovat najdete ve městě spoustu, je to moderní turistické letovisko se spoustou hotelů.


Tipy na ubytování

 

Napa Central Apartment

Cena na noc pro dva - 849 Kč
 

Salmary Hotel Apartments

Cena na noc pro dva - 914 Kč
 

Sunset Apartments

Cena na noc pro dva - 920 Kč

 

Příznivce sportu bude zajímat, že Famagusta má poměrně silný  fotbalový tým, jehož zápas můžete navštívit.

Famagusta je oblastí historie, antické architektury, ale také turistického servisu, krásných pláží a romantiky.

 

                                  Zajímavá muzea
Thalassa, the Municipal Museum of the Sea Ayia Napa Mořské muzeum
Tornaritis – Pierides Museum of Marine Life Ayia Napa Mořské muzeum
Namık Kemal Museum   Muzeum tureckého spisovatele Namıka Kemala

 

 

Autor: Martina Arltová

 


Mohlo by vás zajímat:

Kypr – Nemusíte utratit mnoho jen proto, že jste na ...

Dovolená na Kypru - přehled

Jak dlouho trvá let na Kypr?

Kypr - jih proti severu

Poleťte na Kypr - Nikósie za 5. tis. Kč

Placení eurem

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.