Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Kypr - jih proti severu

Nejvýchodnější ostrov Středozemního moře je střetem dvou kultur; evropské a asijské. Což s sebou přináší spoustu zajímavostí, které uvidíte jen na Kypru.

Ale v minulosti rozdělení ostrova na jižní, tedy řeckou část a na severní, tureckou část přineslo mnoho utrpení a křivd. Ve vlnách se zde střídaly nadvlády Řeků, Arabů, Angličanů a Turků.

V novodobé historii, po občanských nepokojích, byl Kypr v roce 1976 předělen tzv. Zelenou linií, na kterou určitě narazíte, budete-li po ostrově cestovat. Hranice probíhají i hlavním městem Nikósií, takže na ostnaté dráty a tři sta metrové „pásmo nikoho“ narazíte i tady. K tomu, abyste hranice překročili, Vám postačí pas.

K návštěvě doporučujeme jižní řeckou část Kypru, na které najdete krásnou přírodu, spoustu historických památek i vybavená letoviska. Podívejte se na nabídku dovolené na Kypru all-inclusive.

 

 

 

V případě, že budete na Kypr cestovat z Turecka, se Vám může stát, že Vás na jižní řeckou část ostrova prostě nepustí. Setkáte se s vybydlenými domy nebo se zátarasy ze sudů naplněných betonem, ale o pár ulic dál už město žije svým životem, což platí pro obě znepřátelené strany.

Nikósii najdete mnoho památek především uvnitř hradeb, kterými je střed města chráněn. A určitě se vyplatí přes zmíněnou hranici přejít do severní části. Jdete po rušné třídě v řecké části, město zde doslova pulzuje pokaždé do nočních hodin, můžete nakoupit v luxusních buticích, ochutnat řecké speciality až dojdete k hranicím, kde po předložení pasu můžete vstoupit do Turecka, do úplně jiného světa. Možná na Vás nejdřív dopadne úzkost a tíseň, všechno je tu syrovější. Po počátečním šoku však zjistíte, že je turecká strana hlavního města nabízí úchvatné památky. Za zvuku muezzina svolávajícího k modlitbě navštivte zájezdní hostinec Büyük Han nebo katedrálu svaté Sofie, pocházející ze 13. století.

 

 

Pokud chcete ostrov více poznat, tak ideálním časem pro dovelenou je jarní období, kdy se Kypr doslova zazelená a zežloutne, ano, mimózy najdete všude. Na jaře se ubytuje za příznivější ceny než v letní sezóně a také zapůjčení auta, kterým ostrov bez problému projezdíte křížem krážem, neboť je dálnicemi protkaný, je lacinější. Dostane se tak snadno příklad do Limasolu, blízko kterého se nachází jedna z tisíců římských památek na ostrově, a tou je středověké divadlo Kourion. Milovníky divokého moře zajisté uchvátí Cape Gkreko v jižním cípu ostrova, odkud dohlédnete do světoznámého turistického letoviska Agia Napa. S mořem souvisí i legenda o bohyni Afrodité, která se podle legendy zrodila z mořské pěny nedaleko města Pafos. Za návštěvu určitě také stojí systém chodeb a hrobů vytesaných do skal, kam se ve třetím století před Kristem nechávali pohřbívat bohatí.

Pojedete-li do turecké části, nejspíš se vydáte do Famagusty, které se s oblibou přezdívá město duchů. Nečekejte však nějaký hrůzostrašný zážitek, do části Varoši, ze které bylo v 70. letech násilně vyhnáno přes 40 tisíc Řeků a prý jsou dodnes ve vybydlených panelácích jejich osobní věci, se nedostanete. O tom, že se ve městě kultury střetávají již několik století svědčí i fakt, že dominanta Famagusty, původní gotická křesťanská katedrála sv. Mikuláše pocházející ze 14. stol. byla po dobytí Kypru Osmanskými Turky přestavěna na mešitu.

 

 
Přehled letů z Prahy na Kypr přes vyhledávač Kiwi.com
 

 

Pokud Vás snad unaví města a památky, vydejte se poznat krásy pohoří Troodos, které je zeleným srdcem ostrova a nabízí turistické vyžití. Na cestu si sbalte svačinu třeba v podobě řeckého souvlaki nebo tureckého kebabu. Flóra je tu opravdu rozmanitá, o tom se můžete přesvědčit v Cedrovém údolí, kde roste ojedinělý druh cedru, jenž jinde na světě nespatříte. A o pár kilometrů dál, v piniových lesích, najdete klášter Kykkos.

 

Mohlo by vás zajímat: přehled kyperských letišť zde


Kypr nabízí rozmanitost ve všech směrech, nejen v tom kulturním. A je jedno v jakou roční dobu se na ostrov vydáte, protože nadšení budete odjíždět v každém případě.

Autor: Diana S.

 

Podobné články:

Průvodce - Famagusta

Poleťte z Prahy na Kypr - Nikósie a zpět za 5. tis. Kč

Kypr – Nemusíte utratit mnoho jen proto, že jste na dovolené

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.