Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Gradac

Gradac je chorvatské město, které se nachází na Makarské riviéře v jižní Dalmácii. Jedná se o nejjižnější bod celé Makarské riviéry. Žije zde přibližně 1 200 obyvatel.

 

 

 

 

Komu vděčíme za oblíbené turistické středisko

Jde o oblíbené letovisko, hlavním pohonem zdejší ekonomiky je tedy z pochopitelných důvodů právě cestovní ruch. Místní se však věnují též rybolovu a v hojné míře se v okolí města pěstuje i vinná réva a olivy.

O přesných počátcích založení města zprávy nemáme, pravděpodobně se v této lokalitě první obyvatelé objevili už v době bronzové a železné. Historikové ale odhadují, že přímými zakladateli města byli Římané. Ti na tomto území vystavěli civitas Biston, který jako přímořské centrum příslušel ke kolonii Narona.

Ve středověku byla tato lokalita známa pod názvem Labican. To byl hrad. Současný název Gradac se objevuje teprve v 17. století. V 60. letech se pak začíná rozvíjet dodnes stěžejní oblast turismu, jak potvrzují i četné zástupy rekreantů z tuzemska.

 

Tip na ubytování:  Villa Elvira Cena na noc pro dva - 1 175 Kč

 

Z Česka (nejen) za koupáním

Ty přitahuje zejména pláž Gornja vala, která je nejdelší na celé Makarské riviéře. Mimo koupání se tady můžete věnovat hlavně díky pohoří Rilić vysokohorské turistice, pro niž jsou zde četné značené stezky. Dále i cyklistice, tenisu, minigolfu nebo adrenalinovým vodním sportům.

Dlouhá historie města zanechala i několik významných památek. Mezi ty nejvýznamnější patří hlavně kostel Sv. Mihovila z 19. století se třemi mramorovými oltáři a sochami. Dále pak kostel Sv. Ante na hřbitově z 18. století. Zajímavá je i věž původně pocházející ze 17. století. Ta sloužila na obranu proti Turkům.

Zmiňovanému sv. Michalovi jsou i věnovány oslavy tradičního svátku, který se koná v září. Jinak si tu užijete dostatek zábavy po celý rok, díky hojně se vyskytujícím diskotékám a barům. V četných typických tavernách určitě vyzkoušejte středomořskou kuchyni. Ve velké míře převládají  rybí speciality. Navštívit můžete i cukrárnu nebo si udělat procházku po promenádě.

 

   Trasa z Prahy, vzdálenost: 1201 km. Čas: 11:09.

 

    Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Jaro Mihalovič, Gradac

 

   
  Čtěte také:
 

Hranice Chorvatska

 

Seznam letišť v Chorvatsku

 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.