Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Kali

Kali je chorvatská obec nacházející se na ostrově Ugljan, a to v jeho jižní části. Se svými zhruba 1 700 obyvateli patří mezi vůbec největší osady tohoto ostrova.

Jedná se zejména o jedno z klíčových středisek rybolovu, kde se rovněž ve velkém měřítku rozmáhá cestovní ruch. Dalším výrazným zdrojem příjmu pro obyvatelstvo je i zemědělství. Najdete tady rozsáhlé plochy, které pokrývají olivové háje.

 

 

 

Kali především ve znamení ryb

Návštěvníky sem v hojné míře přitahují tradiční každoroční rybářské slavnosti pořádané v letním období. Rybolov se v Kali navíc vyznačuje specifickým způsobem chytání ryb, které se loví do kruhové sítě. Tento postup se záhy rozšířil do celého světa, například i do severní Ameriky. Kaljská rybářská noc není samozřejmě tou jedinou atrakcí s dary moře neodmyslitelně spjatou.

Tento fenomén se výrazným způsobem otiskuje i do místní gastronomie. Mezi oblíbené speciality patří ryby grilované či dušené, hlavně tuňáci, dále i ostatní dary moře v podobně chobotniček a další skvosty klasické dalmátské kuchyně jako jehněčí maso, sýry, proslulá dalmátská šunka a mnoho jiného. K zapíjení se výborně hodí domácí víno. Mimo návštěvy restaurace mohou ti, kteří touží po bohatém nočním životě, zajít také do některého baru či na diskotéku.

 

Mapa - openstreetmap.org


Kam vyrazí milovníci dějin

Počátky dějin obce sahají až do roku 1299. Nejstarší část vesničky byla založena na návrší okolo kostela sv. Vavřince, který je zdejším patronem.

Ostatně i na jeho počest se tu každým rokem pořádá v srpnu slavnost Četné lidové svátky ostatně též patří mezi oblíbená zpestření letní turistické sezóny.

Historické jádro zprvu neslo jméno Siget a ke vzniku obce se váže legenda o obyvatelích oblasti Ravni Kotari. Ti se do této lokality uchýlili na útěku před Turky. Důvod, proč si za svůj nový domov vybrali právě toto území, je nasnadě: Úrodná krajina, kde se daří jak pěstování zmiňovaných oliv, tak i vinné révy.

Původní kostel svázaný se založením obce se dodnes zachoval a patří mezi návštěvníky vyhledávané památky. Těch ostatně ve starém jádru obce najdete více. Za zmínku stojí i gotický kostel sv. Peregrina, který se svou vysokou zvonicí tvoří nepřehlédnutelnou dominantu obce. Jeho budova pochází ze 14. století.

 

Tip na ubytování v blízkosti Kali -  Apartments Ivana & Jure  

 

Co podniknout v přírodě

Příroda se na tomto území může chlubit nedotčenými plážemi, a to jak písečnými, tak i oblázkovými. V Kali a blízkém se dá kromě tradičních vodních sportů jako potápění, windsurfing, vodní lyžování nebo pro vesničku typické rybaření stejně tak věnovat například i cykloturistice.

Ostrov protínají desítky kilometrů cyklotras. Díky mírně kopcovitému terénu zde panují i ideální podmínky pro horskou turistiku a trekking. Další možnosti vyžití skýtají i hřiště pro fotbal, volejbal, basketbal nebo tenisové kurty.

 

 

V okolí stojí za pozornost především příroda nedalekého Národního parku Kornati. Ten se rozkládá na téměř 150 ostrovech. Nehostinné přírodní poměry neumožňují trvalé osídlení, čímž je paradoxně sououstroví dokonale chráněno před vlivem lidského působení.

 

 

     Mohlo by vás zajímat:  Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.