Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

KOUZELNÉ A KLIDNÉ MÍSTO BEZ DAVŮ TURISTŮ, TO JE UGLJAN

Již po celou řadu let se Chorvatsko těší velké oblibě turistů, kdy většina z nich přijíždí právě z České republiky. Postupem času se chorvatská letoviska stávají známější a známější. Tato nádherná země se však pyšní i místy, která jsou většině turistů neznámá. Jedním z nich je například i ostrov Ugljan.

 

 

Naproti hlavnímu centru Severní Dalmácie se rozkládá tento padesát kilometrů čtverečných velký ostrov, náležící do Severodalmatských ostrovů. Ačkoli je nepříliš rozlehlý, jeho povrch je velmi členitý. Centrální část je hornatá, východní je naproti tomu položená níže a volně se svažuje do moře. Leží zde proto všechna hlavní sídla jako Poljana, Kali nebo Kukljica. Těžce přístupný západ je pustý a neobydlený. Pobřeží je zde skalnaté a příkré, navštívit však můžete velké množství nezapomenutelných jeskyní.

Ugljan je jedním z nejhustěji osídlených ostrovů na Jadranu, ale až na pár výjimek nabízí ubytování pouze v soukromí.  Na první pohled je díky všudypřítomným makchiím celý zelený. Jak je pro tuto oblast jižní Evropy typické, hlavním artiklem jsou olivy, fíky a vinná réva. Opomenout nesmíme rozvinutý rybolov.

 

 

   Mapa - openstreetmap.org

 

Bohatá kultura i nádech historie

Pokud se dáte do řeči s místními, uslyšíte zvláštní nářečí, těžko srozumitelné i rodilým Chorvatům. Dalším typickým znakem jižní Evropy jsou oslavy a poutě, ani v této oblasti se chorvatský ostrov nedrží zpátky. Bohatá kultura je skvělým zpestřením dovolené. V minulosti tvořily ostrovy Ugljan a Pašman jeden celek, ale v roce 1883 byl mezi nimi kvůli lodní dopravě prokopán kanál. O necelých sto let později byly opět spojeny mostem.

Místo je ideální pro koupání na odlehlých místech, nouze není ovšem o velké pláže v blízkosti měst. Alespoň jeden den z pobytu zde byste si měli vyhradit pro výlet. Před obcí Preko leží dva kouzelné ostrůvky Galovec a Ošljak. Na prvním ostrůvku uvidíte františkánský klášter, druhý ostrov, ležící o pár set metrů dále, má pouze deset stálých obyvatel a malebný starochorvatský kostelík z desátého století.

Naopak v centru ostrova neopomeňte pevnost sv. Michala, kterou zde vybudovali Benátčané ve třináctém století. Upoutá vás již při příjezdu trajektem. Nejvyšším kopcem je Šcah s pouhými 286 metry.

 

Tip na ubytování:  Apartments Pavlesina Cena na noc pro tři - 1 436 Kč

 

O služby zde již není nouze

Ugljan se v poslední době považuje za předměstí Zadaru, odsud tedy na ostrov najdete nejlepší spojení trajekty a loděmi přes Zadarský průliv. Jelikož obyvatelé ostrova dojíždějí do Zadaru za ubytováním, trajekty odplouvají ve velmi krátkých intervalech.

Ostrov je hlavně zemědělsky zaměřený, s přibývajícím zájmem turistů se ovšem přizpůsobuje poptávce a vznikají zde malé hotely a rodinné penziony. Nabídka ubytování v bungalovech a soukromých apartmánech je tedy stále větší a větší.

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam letišť v Chorvatsku

 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.