Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Kefalonie

Fascinující ostrov skrývající krásu a mnohá tajemství, který je obklopen křišťálově průzračným mořem, se nazývá Kefalonie. Nachází se v Jónském moři, kde je také považován se svou rozlohou přibližně 780 km2 za největší ostrov. S jistotou můžeme říci, že je také brán jako šestý nejrozlehlejší ostrov patřící  Řecku.

Když poletíte nad ostrovem letadlem, podívejte se dolů. Mnoha lidem tvar ostrova připomíná žábu.

 

Poloha ostrova Kefalonie, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Ostrov je domovem více než 40 000 obyvatel a mluví se zde převážně řecky a anglicky. Kafelonii také náleží několik menších ostrůvků. Hlavní město této půvabné oblasti se jmenuje Agrostoli.  Časem se z něho stal jeden z nejrušnějších zálivů Řecka.

Na náměstí Valinaou, které má čtvercový tvar, se nachází mnoho obchůdků a barů. Vaše gurmánské chutě jistě budou v sedmém nebi při ochutnání typické sladké rýže nebo plněných brambor "aliada". Oblíbená je takzvaná "bourbourelia". Připravuje se z čočky, fazolí a cizrny.

Z malé restaurace můžete sledovat romantické západy slunce. Tradicí je, že po hlavním chodu si nesmíte nechat ujít sladký dezert. "Mandolato" je název pro lahodnou specialitu, která podráždí vaše chuťové buňky. Vyrábí se z cukru a pražených mandlí.

 

Argostoli

 

Kamenný most Drapano, který byl poslaven roku 1813, spojuje protější břeh s Agrostoli. V jeho středu stojí pomník Radikalu, považovaný za symbol svobody.

 

Ubytování na ostrově

 

Spyridoula

Cena na noc pro dva - 520 Kč
 

Erminia Studios

Cena na noc pro dva - 574 Kč
 

Astir Rooms

Cena na noc pro dva - 652 Kč

 

 

 

Ostrov má bohatou historii. V období druhé světové války, přesněji roku 1943, zde nechal Adolf Hitler nařídit popravu italského vojska. Zavražděno zde bylo více než 5 000 vojáků, kteří se při boji vzdali Němcům.

V dnešní době, po více než 70 letech od jednoho z největší masakrů, patří Kefalonie mezi velmi oblíbená turistická letoviska.

Nad plážemi se tyčí vysoké hory, které podtrhují krásu celého ostrova. Nejvyšší hora se jmenuje Ainos a dosahuje výšky 1628 m.n.m.

Velmi rozšířené zde je i rybaření. Čerstvé  ryby a mořské plody si můžete koupit v mnoha zálivech. Domorodci se zde také živí pěstováním vinné révy, oliv a fíků.

Pokud budete v blízkosti Kafelonie, určitě se vydejte podívat na poloostrov Paliki, kde leží pláž se sytě červeným pískem. Obklopují ho bílé skály a při pohledu na kontrast skal a písku zažijete nezapomenutelný zážitek. Zajisté se vám bude líbit i plavání a potápění pod mořskou hladinou.

Pokud vás zajímá, jak se na toto místo dostal červený písek, pravdivé odpovědi se nejspíše nedočkáte. Mezi domorodci se vyprávějí pouze bájné povídky, že písek byl přivezen ze Sahary.

Nesmíme zapomenout na ostrov Itaka, který byl rodištěm Odissea. Na Itaku se dostanete lodí. Při celodenní obchůzce ostrova narazíte na cypriškové háje a olivové lesy.

Každý rok se 15.8. koná velký svátek Nanebevzetí Panny Marie. V kostelech se sejdou brzy ráno lidé na bohoslužby. Následující den se koná další velký svátek zvaný Sv. Gerasima. Věřící z klášteřa Sv. Gerasima se sejdou v údolí Omala. Místní si myslí, že dokázal uzdravovat nemocné.

Na některých plážích lze ráno při východu slunce pozorovat vodní želvy, které se snaží dostat do vody. Ve velké míře se tady vyskytuje ibišek.

Při procházení místních ulic, vesnic a měst uslyšíte lahodnou hudbu téměř všeho typu. Na večer se zde některé ulice mění v taneční parkety. Protančit zde můžete klidně celou noc. Kefalonie je také známa svými lahodnými drinky, do kterých se jistě zamilujete.

V Dračí jeskyni, staré až 150 milionů let, vás upoutají červené a žluté krápníky. Dutina je rozlehlá a má výbornou akustiku. Občas se zde proto také konají menší koncerty.

Za vaši pozornost také jistě stojí jeskyně Melissani, která ukrývá jezírko. Dopadající sluneční paprsky na hladinu spolu s odrazem propadlého stropu tvoří lákavou a uklidňující podívanou.

Pokud si přejete ostrov prohlédnout celý, lze si půjčit automobil nebo motorku a nic vás nezastaví.

Autor: Petra Námová

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, FreKoMovie Kefalonie - Řecko


 

*Přehled dovolených v Řecku - Kefalonie

Řecká města a letoviska

Řecká letiště

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.