Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Argóstoli

Na největším z Jónských ostrovů, Kefalonii, leží letovisko Argóstoli (mapa). Celému ostrovu dominuje, již od roku 1757 je jeho hlavním městem a díky populační expanzi tak nahradilo původní Agios Georgios (známé také jako Kastró).

Tvář města však roku 1953 změnilo zemětřesení, které poškodilo většinu budov. Vybudováno však bylo brzy znova a vedle několika dochovaných památek zde najdete mnoho účelných moderních budov.

 

 

 

Poloha

Argóstoli leží na západní straně ostrova Kefalonie a rozkládá se po celém východním břehu zátoky Koutavous, kam občas zavítají také karety obecné hledající potravu.

Jak již bylo zmíněno oblast zasáhlo zemětřesení v roce 1953. celá Kefalonie leží na zlomu dvou tektonických desek, tudíž se ostrov mírně otřásá každoročně.

Velká část ostrova je hornatá. Nejvyšší hora, Mount Ainos, dosahuje 1628 m n. m. a většina pohoří Ainos tvoří Národní park, který pokrývá vzácný druh řecké jedle a černé borovice.

 

Ubytování v Argóstoli

  Tip na hotel: Mirabel Hotel
Cena na noc pro dva - 2 020 Kč
  Tip na hotel: Mary's Apartments
Cena na noc pro dva - 2 300 Kč
  Tip na hotel: Argostoli Hotel
Cena na noc pro čtyři - 2 920 Kč

 

Vybavení

Ve městě najdete vše, na co jsme zvyklí i doma: banku, poštu, obchody, restaurace, kavárny, muzea, divadlo atd. Ulice Lithóstrotou v tomto směru zaujímá prvenství: jedná se o centrum nákupů a pěší zónu ležící souběžně s promenádou.


Zajímavosti města

Botanické zahrady Cephalonia Botanica se nachází asi 2 km od centra města. Milovníci přírody se zde seznámí s rozmanitostí kefalonské flóry, přičemž různé části zahrady představují různé přírodní habitaty.

Muzeum historie a folklóru v přízemí knihovny Korgialenios seznámí návštěvníky s bohatou historií nejen města, ale celého ostrova. Mimo jiné zde najdete kroje, předměty běžné potřeby, dokumenty i nábytek místních farmářů z doby před velkým zemětřesením. Dokumentuje tak život na ostrově v průběhu časů, včetně období britské nadvlády.

Na jihu města můžete přejít 900 m dlouhý most přetínající zátoku, který vede až do obce Drapáno. Ten postavili v době britské nadvlády (1809–1864) podle návrhu Švýcara Charlese de Bosset z roku 1813. V původním plánu se jednalo o most dřevěný, avšak roku 1842 dřevo nahradil kámen. V blízkosti mostu stojí také obelisk postavený na počest velkého architekta.

 

 

Vydáte-li se 2 km severně od města podél pobřeží, objevíte známé mořské mlýny Katavóthres. Síla přílivu přivádí vodu z moře až do jezera Melissáni a roztáčí vodní mlýny, které v 19. století byly uzpůsobeny k výrobě elektrické energie. Poslední velké zemětřesení však zvedlo ostrov nad hladinu natolik, že kanály proudí jen minimum vody a mlýny se díky tomu staly pouhou turistickou rekvizitou.

Jednou z mnoha církevních památek je kostel svatého Spiridona. Najdete jej v nejširší části nám již známé ulice Lithóstrotou. Proslavil jej hlavně zlacený, ze dřeva vyřezávaný ikonostas donesený z jednoho z kostelů metropole v době před zemětřesením.

 

 

Sport a zábava

V Argostoli se můžete věnovat vodním sportům, ale nachází se zde také tenisový klub a mnoho nejrůznějších dalších sportovišť, na která jsme zvyklí také u nás. Příznivci nočního života si rovněž přijdou na své.

 

 

Autor: Kateřina Šťastná

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!