Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Argóstoli

Na největším z Jónských ostrovů, Kefalonii, leží letovisko Argóstoli (mapa). Celému ostrovu dominuje, již od roku 1757 je jeho hlavním městem a díky populační expanzi tak nahradilo původní Agios Georgios (známé také jako Kastró).

Tvář města však roku 1953 změnilo zemětřesení, které poškodilo většinu budov. Vybudováno však bylo brzy znova a vedle několika dochovaných památek zde najdete mnoho účelných moderních budov.

 

 

 

Poloha

Argóstoli leží na západní straně ostrova Kefalonie a rozkládá se po celém východním břehu zátoky Koutavous, kam občas zavítají také karety obecné hledající potravu.

Jak již bylo zmíněno oblast zasáhlo zemětřesení v roce 1953. celá Kefalonie leží na zlomu dvou tektonických desek, tudíž se ostrov mírně otřásá každoročně.

Velká část ostrova je hornatá. Nejvyšší hora, Mount Ainos, dosahuje 1628 m n. m. a většina pohoří Ainos tvoří Národní park, který pokrývá vzácný druh řecké jedle a černé borovice.

 

Ubytování v Argóstoli

  Tip na hotel: Mirabel Hotel
Cena na noc pro dva - 2 020 Kč
  Tip na hotel: Mary's Apartments
Cena na noc pro dva - 2 300 Kč
  Tip na hotel: Argostoli Hotel
Cena na noc pro čtyři - 2 920 Kč

 

Vybavení

Ve městě najdete vše, na co jsme zvyklí i doma: banku, poštu, obchody, restaurace, kavárny, muzea, divadlo atd. Ulice Lithóstrotou v tomto směru zaujímá prvenství: jedná se o centrum nákupů a pěší zónu ležící souběžně s promenádou.


Zajímavosti města

Botanické zahrady Cephalonia Botanica se nachází asi 2 km od centra města. Milovníci přírody se zde seznámí s rozmanitostí kefalonské flóry, přičemž různé části zahrady představují různé přírodní habitaty.

Muzeum historie a folklóru v přízemí knihovny Korgialenios seznámí návštěvníky s bohatou historií nejen města, ale celého ostrova. Mimo jiné zde najdete kroje, předměty běžné potřeby, dokumenty i nábytek místních farmářů z doby před velkým zemětřesením. Dokumentuje tak život na ostrově v průběhu časů, včetně období britské nadvlády.

Na jihu města můžete přejít 900 m dlouhý most přetínající zátoku, který vede až do obce Drapáno. Ten postavili v době britské nadvlády (1809–1864) podle návrhu Švýcara Charlese de Bosset z roku 1813. V původním plánu se jednalo o most dřevěný, avšak roku 1842 dřevo nahradil kámen. V blízkosti mostu stojí také obelisk postavený na počest velkého architekta.

 

 

Vydáte-li se 2 km severně od města podél pobřeží, objevíte známé mořské mlýny Katavóthres. Síla přílivu přivádí vodu z moře až do jezera Melissáni a roztáčí vodní mlýny, které v 19. století byly uzpůsobeny k výrobě elektrické energie. Poslední velké zemětřesení však zvedlo ostrov nad hladinu natolik, že kanály proudí jen minimum vody a mlýny se díky tomu staly pouhou turistickou rekvizitou.

Jednou z mnoha církevních památek je kostel svatého Spiridona. Najdete jej v nejširší části nám již známé ulice Lithóstrotou. Proslavil jej hlavně zlacený, ze dřeva vyřezávaný ikonostas donesený z jednoho z kostelů metropole v době před zemětřesením.

 

 

Sport a zábava

V Argostoli se můžete věnovat vodním sportům, ale nachází se zde také tenisový klub a mnoho nejrůznějších dalších sportovišť, na která jsme zvyklí také u nás. Příznivci nočního života si rovněž přijdou na své.

 

 

Autor: Kateřina Šťastná

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Přehled - řecké ostrovy

 

Seznam letišť v Řecku

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.