Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Lastovo

Lastovo je jedním z  chorvatských ostrovů. Leží v Jaderském moři přibližně 14 km na jih od ostrova Korčula. Jeho největším městem je Lastovo.

 

 

 

Na dovolenou do klidu přírody

Jedná se o nejvzdálenější chorvatský ostrov, který je celoročně obydlený. Žije na něm zhruba 800 obyvatel. Je také o největším ostrovem souostroví tvořeného celkem zhruba padesátkou ostrovů menších. V současnosti je ostrovní krajina chráněná zřízením přírodního parku. Převážně je kopcovitá a pokrytá vápencovými bloky.

Jde tak v první řadě o ideální místo pro turistiku. Zajímavá je i pětice jeskyní, z nichž největší je ta jménem Rača. Ideální podmínky tu mají vyznavači potápění, jachtaření nebo sportovnímu rybolovu díky nesmírnému bohatství rozličných druhů ryb. Pokud se budete chtít vykoupat, počítat musíte s prudkým pobřežím a hlubokým mořem. Ostrov má i svůj vlastní přístav, který se nachází ve vesnici Ulbi. Na sever od ní se současně nachází jediný zdejší hotel. Ostrov proto představuje ideální místo pro dovolenou strávenou v poklidu.

 

 
Mapa - openstreetmap.org

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, eNavtika Si, Jurjeva Luka - Lastovo

 

Historie a současnost ostrova

První stopy osídlení v této lokalitě můžeme datovat do dob, kdy se zde usadily illyrské kmeny. Tito obyvatelé místo pojmenovali Ladesta. Dnešní název ostrova pochází z římského označení Ladestanos. Poté zhruba okolo roku 1 000 př. n. l. jej srovnali se zemí Benátčané. Několik století pak ostrov patřil k Dubrovnické republice.

Během éry JSFSR sem měla veřejnost zcela zapovězený přístup. To se sice změnilo, nicméně je potřeba stále mít na paměti, že se nejedná o moderní rušné letovisko.

 

Ostrov Lastovo

 

Ani průmysl se v tomto místě příliš nerozvinul. Najdete tady pouze závod na zpracování ryb. Typický produkt představují zejména tuňáci. Pokrmy z ryb jsou ostatně typickými položkami na jídelních lístcích místních restaurací. Další oblíbenou specialitu představují ostatní dary moře. Pro ostrovní gastronomii je charakteristické rovněž suché bílé víno, které se jmenuje maraština.

 

  Tip na hotel: Apartments and Rooms Barbara Cena na noc pro dva - 2 400 Kč
  Tip na hotel: Accommodation Triton Cena na noc pro šest - 5 200 Kč

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, mojchqa

 

 

  Čtěte také:    
 

Seznam letišť v Chorvatsku

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 
       

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.