Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Druhý nejlidnatější ostrov Chorvatska - Korčula

Ostrov Korčula není nijak velkým ostrovem, má pouze 8 km do šířky a 47 km do délky a obývá ho okolo 17 tisíc obyvatel. Přesto je v rámci  Chorvatské republiky šestým nejrozlehlejším ostrovem. Jeho hlavním městem je stejnojmenné město Korčula. Přesto nejvíce osídlenými městy jsou přístavní městečko Vela Luka, kde se taktéž nachází největší záliv ostrova a město jménem Blato.

 

 

 

          Díky členitosti celého ostrova se na Korčule nachází mnoho zálivů a zátok s písčitými plážemi. Většina z nich je oblíbená nejen u místních obyvatel, ale hlavně navštěvována turisty, a proto na nich musíte počítat s velkým množstvím lidí. Ostrov je také velmi oblíbený příznivci vodních sportů, díky již zmíněným zálivům a zátokám. Můžete se například věnovat jachtingu, surfování, potápění a mnoha dalším vodním radovánkám.

Korčula se může pyšnit velmi pestrými dějinami. Osídlena byla již v období neolitu, což dokládají i nálezy v jeskyni Vela Spila. V této jeskyni

Mapa ostrova Korčula na portále openstreetmap.org

archeologické vykopávky probíhají dodnes. Prvními historicky doloženými obyvateli zde byli Ilyrové. Ty později vystřídali Řekové, jež začali ostrov kolonizovat. Nejdéle ostrov spadal pod nadvládu Benátčanů. Nejznámější událostí, která se za dob jejich nadvlády udála, byla bitva mezi Benátkami a Janovany v roce 1298. V této bitvě byl Janovany zajat známý cestovatel Marco Polo, který se na ostrově Korčula narodil. V době zajetí jim Marco Polo převyprávěl své poznatky z cest. Cestopis, jenž byl v zajetí sepsán, byl prvním známým dílem o Asii. Po pádu Benátské republiky se ostrov dostal pod nadvládu Rakouska, kterému patřil až do konce první světové války. Poté byl navrácen tehdejší Jugoslávii a dodnes spadá pod chorvatskou republiku.

Celou tuto historickou minulost ostrova, zejména z dob nadvlády Benátek, můžete vnímat neustále. Korčula si zachovala stejný charakter stavitelských a historických památek. Nejvíce si tento ráz zachovalo hlavní město.

Místní obyvatelé se na ostrově snaží udržovat tamní tradice v podobě lidových tanců a her. Známými jsou například moreška, rytířská klání, při kterých se nejenom bojuje, ale také tančí a recituje. Další takovou tradicí je kumpanija, bojový tanec, který vznikl již v době středověku, kdy korčulští obyvatelé museli bránit svůj ostrov. Kumpanija je tak známá, že ji můžete spatřit na různých festivalech po celé Evropě, nejenom na ostrově Korčula. Další ze zvyků můžete zažít například při slavnostní sklizni pomerančů.

Korčula je známá i svou výrobou přírodních vín. Nejznámějšími jsou pošip, grk, plavac nebo rukatac. Pěstují se tu také olivy, mandle, vinná réva, ovoce či pršut. Pro turisty je na ostrově oblíbená rakije, místní alkoholový nápoj.

 

  Blízká letiště:    
 

  Letiště Dubrovník (DBV)

  Letiště Split (SPU)

 

 

 

Kuriozitou, kterou na ostrově můžete navštívit, jsou bahenní lázně, které se nacházejí nedaleko osady Brna, v zátoce Istruga. Veřejné bahenní lázně jsou volně přístupné a jakýkoliv kolemjdoucí se může do bahna naložit a relaxovat. Bahno je známé hlavně pro svou léčivou moc. Napomáhá lidem, kteří mají problémy s klouby, ale je vhodné i pro celkovou regeneraci těla.

A jak se na ostrov dostanete? Nejlepším spojením je trajekt z chorvatského města Split do přístavu Vela Luka. Na ostrově se zvládnete jednoduše pohybovat i po místních komunikacích.

Autor: Michaela Sochorová

 


Mohlo by vás zajímat:

Co vzít do Chorvatska, kuny nebo eura?

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Seznam letišť v Chorvatsku

Hranice Chorvatska

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.