Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Ostrov Mljet

Nedotknutá příroda, husté  lesy, olivové háje a božský klid. Tak by se dal popsat nejzelenější  chorvatský ostrov, lesy zde pokrývají přes 72 % jeho plochy. Nachází se v Jižní Dalmácii, poblíž poloostrova Pelješac, a je přes 100 km² velký.

 

 

 

 

Mljet má velmi bohatou historii, nejvzácnější památky pochází již z 2. a 3. století našeho letopočtu, kdy ostrov ovládali Římané. Patří mezi ně například zříceniny římské vily v obci Polače. Dalšími historickými lákadly jsou také předrománské kostelíky, nacházející se poblíž obce Babino Polje.

 

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

     
                Předpověď počasí v této lokalitě  
     

 

Již v roce 1960 byla severozápadní část ostrova prohlášena za národní park, mezi jehož nejzajímavější úkazy patří Velké a Malé jezero. Tyto dvě mořské laguny, které vznikly zatopením hlubokých krasových údolí mořskou vodou, jsou navzájem propojené, a pomocí úzkého průlivu Soline jsou spojeny s mořem. Voda v obou jezerech je přitom v průměru o čtyři stupně teplejší než v moři, proto je možné se v nich koupat již na jaře.

Mezi hlavní turistické atrakce patří románský benediktinský klášter s kostelem sv. Marie z 12. století, který se nachází na ostrůvku uprostřed Velkého jezera. V průběhu 16. a 17. století se klášter stal důležitým centrem vzdělanosti a působištěm mnoha významných osobností chorvatské literatury. Postupně byl klášter upravován do gotického, renesančního i barokního stylu, v 60. letech 20. století byl dokonce přestavěn na hotel. V současné době se však upravuje zpět do původní podoby.

 

 

Mljet je vhodný jak pro pěší turistiku, tak pro výlety na kole. Při projížďkách lze navštívit malebné vesničky, které nabízejí ubytování a tradiční pokrmy. Na výletech je možnost potkat neobvyklé zvířátko promyku munga, díky kterému na ostrově nejsou jedovatí  hadi.

Pro romantické duše je vhodný výšlap na nejvyšší vrchol ostrova Velji Grad (513 m), odkud je možné pozorovat západ slunce, nedotčenou přírodu a vychutnat si klid ostrova.  

Autor: Lenka S.

 

 Hotely na ostrově

 


 

  Blízká letiště:  
 

Letiště Split (SPU)

Letiště Dubrovník (DBV)

 

 

Čtěte také:

Seznam letišť v Chorvatsku

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Jak dlouho trvá let do Chorvatska?

 

Vložil/a: Daniel Česák 31.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.