Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Primošten

Chorvatsku je několik půvabných míst, o kterých se říká, že právě ona jsou ta nejkrásnější. Mezi ně patří i Primošten. Dalmatský poloostrov leží 26 km jižně od Šibeniku. Vlastně to byl ostrov spojený v 16. století s pevninou mostem. Odtud také název Primošten – od slova přemostit. Most časem nahradila hráz.

 


Sveti Juraj

Dominantou Primoštenu je kostel Sveti Juraj, který stojí na nejvyšším bodě ostrova. Uvnitř kostela z 15. století najdete známou ikonu Matky Boží ve zlatém rámu. Dnešní podobu získal kostel v 18. století, kdy byl přestavěn ve stylu baroka. Barokní je i zdejší oltář. Ke kostelu dojdete úzkými kamennými uličkami a odměnou vám bude krásná vyhlídka na Primošten, moře a okolní malé ostrůvky či zátoky. Jsou to ideální místa pro koupání nebo potápění.  

 

               Mapa

 

Typicky chorvatské

V Primoštenu najdete asi všechno, co je pro pobřeží Chorvatska typické – křivolaké uličky, historické venkovské stavby, romantická zákoutí a zátoky, ale také moderní upravené pláže. Malé oblázkové pláže konec konců najdete i přímo v centru města. V Primoštenu si můžete vychutnat jedny z nejkrásnějších západů  slunce na celém Jadranu.

 

 

Ve dvoutisícovém městečku jsou k vidění zbytky hradeb ze 17. století s krásnou vstupní bránou z doby, kdy tu vládli Benátčané. Primošten byl obehnán hradbami až do 19. století.  Chránily jej před nájezdy Turků. V současnosti se obyvatelé Primoštenu věnují pěstování  vinné révy a olivovníků, jiní se živí rybolovem anebo službami souvisejícími s cestovním ruchem.

 

    Tipy na ubytování ve měste Primošten  
  Tip na hotel: Apartman Darica Vid 
Cena na noc pro tři - 1 400 Kč
  Tip na hotel: Apartments Dolac
Cena na noc pro tři - 1 450 Kč
  Tip na hotel: Apartments Neda
Cena na noc pro dva - 1 950 Kč

 


 

  Blízká letiště    
 

Letiště Split (SPU)

Letiště Zadar (ZAD)

 

 

Nejbližší okolí aneb kam na výlet

Zatímco samotný poloostrov Primošten dýchá historií a romantikou, sousední poloostrov Raduča je mnohem zelenější a slouží pouze jako turistické letovisko. Kromě mnoha míst k ubytování zde najdete také restaurace, bary, hřiště, či moderní krytý bazén.

Jen osm kilometrů od Primoštenu leží malá rybářská obec Rogoznica. Má přístav pro osobní dopravu a jachty. Místo je určené pro ty, kdo dávají přednost většímu klidu. Zajímavostí je zdejší přírodní jev – jezero Dračí oko, které má spojení s mořem a tudíž slanou vodu.

Za návštěvu stojí i ostrov Krapanj, jen 12 km od Primoštenu. Je to nejmenší obydlený jadranský ostrov. Od pevniny je vzdálený pouhých 300 metrů. Zajímavostí je zdejší muzeum lovu mořských hub se sbírkou potápěčských pomůcek. Muzeum je navíc je umístěno ve františkánském klášteře, který sám stojí za prohlídku.

Autor: Jana Šmudlová

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, eNavtika Si, Primošten - přístav

 

 

 

 

        Mohlo by vás zajímat: 

Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

Doba letu do Chorvatska

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.