Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Punat město na ostrově, kde trajektům odzvonilo

Punat je dnes oblíbeným turistickým letoviskem rozkládajícím se na  chorvatském ostrově Krk. Nebylo tomu tak ale vždy. Rozvoj města a také celého ostrova přinesla výstavba Krckého mostu (původně Titův most) a tak kapitáni lodí i trajektů museli hledat práci jinde. Most je v provozu už dlouhých 37 let a za tu dobu ušla tato oblast obrovský kus cesty.

Mezi nejvýznamnější změny patří: nárůst počtu obyvatel, raketově stoupající rozmach turismu, výstavba nových hotelů, vznik letiště a pozadu nezůstal ani průmysl.

 

 

Největší mostní oblouk své doby

         Když se roku 1980 uváděl most do provozu mohl se pyšnit prvenstvím za největší rozpětí betonového mostního oblouku na světě s délkou 416 m. O svou pozici přišel až o 17 let později. Překonali jej v Číně. Most neslouží pouze jako spojnice ostrova s pevninou, ale jsou v něm zabudovány elektrické a telefonní kabely, ropovod a také plynovod.

            Připravte si peněženky, vozidla směřující na Krk platí mýtné. Do letoviska Punat dorazíte po 36 km jízdy, směr jihozápad.

 

 

   Zdroj mapy - openstreetmap.org


Ráj pro děti

         Jižní část Punatu je díky nádherným oblázkovým plážím a pozvolnému sestupu do moře jako stvořená pro pohodovou dovolenou s dětmi. Když vaše potomky omrzí koupání, můžete vyrazit na pobřežní promenádu, kde během letní sezony jezdí vláček a objevovat tak v pohodlí krásy letoviska. V západní části města se zase nachází nejstarší jachtařský přístav v celém Kvarnerském zálivu.

 

 Tip na ubytování:  Triglav Studio Apartments  Cena na noc pro dva - 1 645 Kč

        

Po stopách počátků slovanského písma

         Místo, které vás přesvědčí, že i historie může být důvodem, proč vyrazit na dovolenou. Právě v této oblasti se totiž zrodily základy našeho dnešního písma Hlaholice. Proto byla v nedaleké Bašce vytvořena Hlaholská stezka složená ze 33 monolitů s vytesanými znaky Hlaholice. Pokud podle mapy, kterou získáte v kostele sv. Jana, objevíte všechny a opíšete kód, který je vytesaný na každém z kamenů, jako památku si odvezete certifikát o návštěvě stezky.

            K dalším zajímavým místům kudy kráčela historie patří: Kostel Sv. Jana nad Baškou, historické město Krk nebo františkánský klášter na ostrově Košljun.

   Autor: Ivana Rašková

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, eNavtika Si, Punat

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Co vzít do Chorvatska, kuny nebo eura?

 

Seznam letišť v Chorvatsku

 

Jak dlouho trvá let do Chorvatska

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.