Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce ostrovem Krk

Antická minulost, lidové tradice, rušné promenády, tajné zálivy a větrem ošlehané útesy. I to je ostrov Krk. Jeden z největších ostrovů v Jaderském moři, který má poměrně husté osídlení a většina jeho míst leží na pobřeží.

 


Z hlediska historie je ostrov Krk už pořádná "vykopávka." Údajně byl osídlen už v 10.století před naším letopočtem a dodnes zde najdete zbytky římského osídlení a různé artefakty či ruiny první rané křesťanské katedrály z 5. století n. l. a starořímské nápisy. Krk se může pochlubit bohatou kulturní minulostí a pozůstatky prvních stop chorvatské gramotnosti.

Ostrov Krk se stal turistickou Mekkou ještě během období vídeňské aristokracie, jejíž oblíbeným místem byla Malinska. Milovníky kulturních památek nadchne Lapidárium ve městě Omišalj, hrad chorvatských šlechticů Frankopan ve městě Krk a replika nejstarší památky chorvatské gramotnosti - Bašćanska tabule v Jurandvoře.

 

Mapa - openstreetmap.org


K dalším oblíbeným letoviskům na ostrově patří Baška, která se rozkládá v zátoce na jihovýchodním pobřeží, 19 kilometrů od města Krk a je druhým největším městem na Krku. Návštěvníky láká dlouhou pláží a čtyřkilometrovou promenádou, kterou lemují restaurace a bary. Baška je jako stvořená pro milovníky aktivní dovolené a odpočinku. Nabízí možnost zahrát si tenis, fotbal, minigolf, vychutnat si potápění, plachtění i turistiku. Je zde poměrně rušný život, návštěvníci mohou zažít různé slavnosti či kulturní akce.

 

     
  Tip na hotel (město Krk):Apartman Cvirn Krk Cena na noc pro dva - 1 010 Kč
  Tip na hotel (město Krk):Rooms Hodanić Cena na noc pro dva - 1 785 Kč
     


Lze zmínit i letovisko Punat, kde se nachází největší sportovní přístav na chorvatském pobřeží Jaderského moře. Jižní část Punatu je velmi klidná, s krásnými oblázkovými plážemi - ideální pro dovolenou s dětmi. Tato část města je s centrem spojena pobřežní promenádou, po které v letních měsících jezdí vláček.

 

 
  Tip na hotel (Punat): Triglav Studio Apartments  Cena na noc pro dva - 1 645 Kč
 


Zajímavé je i městečko Vrbnik na severovýchodě, které je vybudováno na 50 metrů vysokém skalním útesu. Úzké uličky Vrbniku přímo zvou k romantickým pěším procházkám a návštěvě místních vinařství a vinoték.

 

Vrbnik


V okolí Krku jsou další ostrovy a ostrůvky jako stvořené pro potápění a objevování. Na ostrůvku Košljun nedaleko města Krk najdete františkánský klášter, staleté gymnázium, muzeum se vzácnými sbírkami a knihovnu.

Jelikož ostrov Krk je velký, naleznete zde několik druhů pláží. Kamenité, z betonových bloků i takové, které připomínají spíše naše jezera. Kromě dlouhých oblíbených pláží má Krk i menší zátoky a dokonce i nudistické pláže a kempy. Moře je na většině pláží mělké a jen pomalu klesá, takže je ideální pro děti. Vedle každé pláži je také promenáda plná menších podniků s mezinárodními i domácími lahůdkami. Kromě lahodné jadranské zmrzliny určitě ochutnejte i jídla z ryb a darů moře.

A jak říkají Chorvati, pokud jste již "dobro došli," užijte si klidnou dovolenou v nádherném prostředí Jadranu a vychutnejte si jeho krásu plnými doušky.

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, eNavtika Si, ostrov Krk

 

 

 

                  Mohlo by vás zajímat:  Seznam letišť v Chorvatsku

 Doba letu do Chorvatska

 Placení v Chorvatsku

 


Vložil/a: Daniel Česák 11.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.