Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Stavanger – nejen město muzeí

Pokud byste chtěli navštívit Stavanger, museli byste se vypravit do  Norska. Město se nachází na jihozápadě země, na pobřeží Severního moře. Je významným přístavem a nedaleko města se nachází i letiště.

 

 

 

 

Letiště Stavanger (SVG)


Letenky z Prahy do Stavangeru

 

Město je fascinující směsicí starého a nového. Jeho historii bychom objevili již v hlubokém středověku. Býval to poklidný obchodní přístav. Ráz krajiny změnil a ruch způsobil objev ropy. V současné době zde má své pobočky celá řada ropných společností.

 

 

Stavanger je charakteristický především nižšími dřevěným budovami. Najdeme zde celou řadu objektů kulturního vyžití.

 

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Co navštívit

Centrum města je tvořeno částí, která se nazývá Starý Stavanger. Narazíte zde i na jednu z nejstarších katedrál v Norsku, která pochází z 12. století. Její stavba přinesla pro město značný náboženský význam. Také se zde nachází unikátní Muzeum konzervování.

Stavangerské muzeum je rozděleno do několika částí. V jedné z nich se nachází Muzeum plechovek, které je připomínkou na minulou dobu, kdy bylo město střediskem zpracování ryb.

V přístavu je umístěno Norské muzeum ropného průmyslu, kde můžete spatřit ukázky těžby ropy a prohlédnout si celou řadu názorných modelů ropných věží. Také je zde řada informací o tom, jak vlastně ropa vzniká. Nahlédnout můžete do záchranného modulu a části ropné věže.

Za zmínku stojí i Archeologické muzeum.

 


Ubytování ve Stavangeru

  Cena na noc pro dva - 1 220 Kč
 

Room in Bjaalandsgate 2F

Cena na noc pro dva - 1 980 Kč
 

Hotel Alstor

Cena na noc pro dva - 2 122 Kč
  Cena na noc pro dva - 2 128 Kč


Region Stavanger

Na jeho území se rozkládají přímořské roviny, ale také celá řada hor, fjordů a ostrovů.

Historie osídlení tohoto území je úzce spjata s obdobím Vikingů. Oblast se stala dokonce dějištěm několika významných bitev. Díky  rybolovu, který se zde rozšířil počátkem 18. století, se do popředí dostal průmysl konzervárenský.

Na území regionu se nachází celá řada unikátních přírodních útvarů.

  • Preikestolen (Pulpit Rock)

Tento skalní blok monumentálních rozměrů je v češtině známý jako Kazatelna. Jedinečný je díky tomu, že výrazně vybočuje ze svislé skalní stěny. Na jeho vzniku má částečně podíl i mohutný ledovec z období před desítkami tisíc let.

Výchozím bodem může být městečko Tau nebo Ryfylke. Jako dopravní prostředky lze využít lodní či autobusovou přepravu.

Přímo pod blokem se rozkládá dlouhý Lysefjord, který je taktéž ledovcového původu.

  • Kjerga

Taktéž turisticky velmi zajímavé místo. Výstup na jeho vrchol se doporučuje jen vytrvalým turistům, neboť je nejen časově náročný, ale vede i poměrně náročným terénem. Výstup však stojí za námahu, neboť se vám naskytne jedinečný pohled.

  • Další zajímavosti regionu

Pokud zavítáte do městečka Sandnes, můžete navštívit Motýlí park, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací ze života motýlů. Na své si přijdou obdivovatelé starých majáků, kterých je v okolí hned několik. Také je zde celá řada muzeí.

 

   
Mohlo by vás zajímat: O tomto norském městu jsme psali zde - Nová linka z Prahy do Stavangeru
   

 

 

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Jakou měnu má Norsko?

   

Seznam měst - Norsko

   

Seznam norských letišť

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.