Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Severní moře

Severní moře je okrajovým mořem Atlantského oceánu. Rozkládá se na severozápadě Evropy. Ta ho ohraničuje z jihu. Ze severu jsou to pak Britské ostrovy, Orkneje a Shetlandy. Východní část vymezuje Skandinávský a Jutský poloostrov.

Celková rozloha moře činí 750 000 km² a maximální hloubka dosahuje 809 metrů.

 

    Mapa oblasti

By Halava [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Přírodní poměry

Charakteristický je pro něj především poměrně neklidný a proměnlivý ráz. Pobřeží je převážně rovinaté, všimnete si tu na první pohled kanálů a hrází, jejichž účelem je ho chránit a odvodňovat. Je to především z toho důvodu, že dříve tu docházelo k četným povodním, které způsobovaly značné škody zemědělcům.

 

 

Pozoruhodným úkazem jsou zejména watty. To jsou jakési malé ostrovy, které se nacházejí v oblasti, kde moře omývá Severoněmeckou nížinu. Odkrývají se v závislosti na tom, jak na moře působí příliv a odliv. Unikátní jsou především svým životem, rostliny i živočichové se totiž musejí neustále přizpůsobovat měnícímu se prostředí. Tyto ekosystémy jsou díky tomu jedinečné a velmi citlivé.

Fauna a flóra Severního moře se do jisté míry podobá rostlinám a živočichům žijícím v Barentsově moři. Typickými zástupci jsou korýši nebo plankton. Ryby jako treska, sled, makrely či platýz se v hojném počtu loví.

 

Stopy lidské přítomnosti

V moři se rovněž nachází řada významných přístavů – Rotterdam, Antverpy či Hamburg. Několik desetiletí zde též docházelo k intenzivní těžbě ropy, což doprovázejí bohužel i havárie, jakou byl například únik na plošině společnosti Statoil v roce 2014. V roce však 2016 došlo k výraznému omezení těžby. Důvody byly především ekonomické.

Severní moře je však zajímavé také pro rekreanty. Láká především vyznavače jachtingu. Ale svoje kouzlo mají i zdejší písečné pláže, a to i vzdor nižším teplotám, kvůli kterým samozřejmě nemohou konkurovat klasickým prázdninovým lokacím ve Středomoří.

Nicméně Severní moře skýtá mnoho romantických míst, kde budete uchráněni před přívalem turistů. Zažít tu můžete i velmi blízké setkání s volně žijícími zvířaty, například tuleni.

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Středozemní moře

Jaderské moře

Korálové moře

Karibské moře

Ligurské moře

Jónské moře

Andamanské moře

Tyrhénské moře

 

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.