Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co je důležité vědět na cestu do Štýrského Hradce

GrazŠtýrský Hradec, nazývaný také Graz, je hlavním městem Štýrska a zároveň druhým největším městem Rakouska. Nachází se v jihovýchodní části země, v nadmořské výšce 353 m, na břehu řeky Mur.

Štýrský Hradec jako první z rakouských měst dostalo titul Hlavní evropské město kultury v roce 2003.

A metropole půvabného Štýrska se role hlavního města kultury zhostila skutečně velkoryse. Nejen díky tomuto projektu se dodnes honosí přívlastkem "Kulturhauptstadt" - přísluší mu i díky jedinečnosti kulturních akcí, nosnými pilíři kterých je výborné sladění s mezinárodními kulturními akcemi, výborné obsazení a žánrová pestrost nabídky.

 

 

Graz proslavilo především historické centrum, které bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1999, rok před historickým centrem Vídně. Hlavním symbolem a jakýmsi poznávacím znakem Grazu je Schlossberg ("Zámecký vrch")  s Hodinovou věží a pevností, jejíž základy sahají až do 9. století.

 

Graz

Graz

  Hodinová věž

 

Zážitek z návštěvy tohoto zajímavého města umocní i moderní umění, které se zde prolíná s historickými budovami a je součástí výstav místních galerií. Důkazem toho jsou i mnohé hudební či divadelní festivaly, které se ve Štýrském Hradci konají v průběhu roku.

Za zmínku stojí především hudební festival Jazz Sommer - každoročně od poloviny července do konce prvního týdne v srpnu a festival pouličních divadelních souborů La Strada - na přelomu července a srpna.

 

  Tipy na hotely

 

Fancy Apartment

Cena na noc pro dva - 1 580 Kč
 

A&O Graz Hauptbahnhof   

Cena na noc pro dva - 1 720 Kč
  Cena na noc pro dva - 2 204 Kč

 

Graz je velmi oblíbeným městem studentů, na šesti univerzitách zde studuje několik tisíc studentů ze všech koutů světa. Spolu s místní architekturou, útulnými vinárnami, obyvateli a všudypřítomnou zelení přispívá k velmi přátelské a pohodové atmosféře města.

 

Z Prahy do Grazu můžete vyrazit např. na palubě zelených autobusů Flixbus, ( nepřímý spoj s přestupem v Linci)

 

Štýrský Hradec se může pochlubit i zajímavými památkami, které se určitě vyplatí vidět během návštěvy tohoto města. Například, velmi významnými pamětihodnostmi Grazu jsou Zemský dům (Landhaus), který patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě.

Zbrojnice Landeszeughaus z roku 1645, ve které se nachází sbírka 32 tisíc kusů brnění a zbraní z období třicetileté války, lidový orloj Glockenspiel z roku 1905, který nechal postavit obchodník Gottfried Maurer na náměstí Glockenspielplatz.

 

 

K významným památkám také patří Dvorní pekařství Hofbäckerei, gotický Dóm z 15. století, katedrála Herzen Jesu a bazilika Mariatrost.

Zajímavostí je i umělý ostrov na řece Mur - Murinsel. Obdivuhodnou konstrukci umělého ostrova, který ztvárňuje lasturu, navrhl newyorský designér a fotograf Vito Acconci.

Lákadlem návštěvy Štýrského Hradce může být i teplé podnebí, které zde panuje díky vzdušným proudem, tzv. fénem, ze Středomoří.

 

                                            Další musea
Schloss Eggenberg Zámek,park, sbírky, malby

www.museum-joanneum.at/schloss-eggenberg-prunkraeume-und-gaerten

Landeszeughaus Velká sbírka zbraní

www.museum-joanneum.at

Archaeology Museum Archeologické museum

www.museum-joanneum.at/archaeologiemuseum-schloss-eggenberg

Tramway Museum Graz Museum tramvaji

www.tramway-museum-graz.at

 

Trasa jízdy  autem z Prahy do Grazu. Vzdálenost: 518 km. Čas: 5:51. Mapa - openstreetmap.org.

 

   Přehled hotelů ve vyhledávači ubytování booking.com

Graz

Graz

Autor: M. K.


                Autobusové spojení  levně s dopravcem Flixbus

 

V "zeleném srdci Štýrska" jak se toto město nazývá, se mísí rakouská dokonalost s jižanským šarmem, což dodává městu jedinečnou atmosféru, kterou by byla škoda nezažít a nepoznat toto krásné a zajímavé město.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Michel Guilly Graz 2014

 

Mohlo by vás zajímat:

10 míst, která musíte navštívit v Rakousku

Levné ubytování ve Štýrském Hradci

Last minute zájezdy do Rakouska - přehled

Vlakové nádraží - Graz Hauptbahnhof

Letiště Graz (GRZ)

Nejvyšší hora Rakouska

Stav sněhu Rakousko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.