Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Nejvyšší hora Rakouska

Foto, en.wikipedia.orgVěřili byste, že i v Rakousku můžete najít pyramidu? Tyčí se do výšky 3 798 metrů n. m., náleží do pohoří Vysoké Taury a z jejího vrcholu se můžete kochat pohledem hned na dvě spolkové země Rakouska, Tyrolsko a Korutany. Díky svému pyramidovému tvaru je též nazývána „Velký zvon“ – Grossglockner, nejvyšší hora Rakouska.

Pohled na horu patří mezi nejznámější symboly Rakouska, každoročně přiláká přes pět tisíc odvážných pokořitelů. Těmi úplně prvními, kteří stanuli na samotném vrcholu, byli členové pětičlenné expedice, kterou navrhl biskup korutanské diecéze Gurk. Uskutečnila se 28. července 1800.

Foto, en.wikipedia.orgVýstup na Grossglockner je náročný a neobejde se bez speciálního horolezeckého vybavení pro pohyb po ledovcích a jištění na skále. V minulosti zde docházelo i k tragédiím. Příkladem může být blízký Pallaviciniho příkop, pojmenován po horolezci markraběti Alfrédu Pallavicinim, který zde zemřel v roce 1886. Dnes vám s výstupem na horu pomohou zkušení horští vůdci z blízké vesničky Kals.  

Pro takto vysoké hory jsou charakteristické nenadálé změny počasí. Pokud tedy uvažujeme o návštěvě, naplánujte si cestu spíše na letní měsíce. Ideálně od poloviny června do poloviny září. Na jaře a na podzim bývá hora pod nánosy sněhu, které znepřístupňují některé trasy. Jedna z nejoblíbenějších tras obchází celou horu kolem dokola.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Foto, en.wikipedia.org 

 

Grossglockner si můžete užít i z osobního automobilu. Nejslavnější alpská silnice vás dovede přímo k hoře a jejímu ledovci Pasterze. 48 km dlouhá vysokohorská silnice čítá 36 zatáček a stoupá až do výšky 2 504 metrů n. m. Neobyčejný zážitek z krás přírody si tak můžete dopřát i z pohodlí svého auta.

 

Zdroj videa: YouTube CC, autor: Jellis Vaes

 

   
   

Výstup na vršek hory Grossglockner je velmi náročný a není vhodný pro začátečníky. Nezbytné pro úspěch je horolezecké vybavení umožňující pohyb na ledovcích a jištění na skalách. Ani jedna z možných tras na vrchol není vhodná pro výstup bez speciálního horolezeckého vybavení. K zdárnému výstupu je doporučeno využít služeb zkušeného horského průvodce.

Foto, en.wikipedia.org

Mapa, By Maximilian Dörrbecker (Chumwa) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

     
  Nejvyšší vrcholky Rakouska  
  Grossglockner (3 798m n. m.)  
  Wildspitze (3 774m n. m.)  
  Weißkugel (3 739m n. m.)  
  Hintere Schwärze (3 624m n. m.)  
  Similaun (3 606m n. m.)  
     


 

Podobné články:

Nejvyšší hora Slovenska

Kde najdem nejvyšší horu světa?

Nejvyšší hora Evropy

Nejvyšší hora Šumavy

Kde leží nejvyšší hora Polska?

Jak se jmenuje nejvyšší hora jižní Ameriky?

Jak se nazývá nejvyšší hora Austrálie?

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 06.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.