Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Surinam

Foto, en.wikipedia.orgRepublika Surinam, dříve známá pod jménem Nizozemská Guyana je přímořskou zemí. Nachází se v Jižní Americe mezi Francouzskou Guyanou a Britskou Guyanou. Rovná pobřežní planina je bažinatá, ale byly zde položeny meliorace k odvodnění území a nyní slouží hlavně jako půda k zemědělským účelům.

Vnitrozemí je kopcovité a zvedá se až do výše 1 280 m n. m. Z vnitrozemí stéká do Atlantiku mnoho řek. Jejich téměř rovnoběžné toky jsou přerušovány četnými peřejemi a vodopády.

 

 

 

Podél pobřeží rostou mangrovové lesy, ve vnitrozemí pak deštné a horské lesy. Celkem pokrývají více než 90% rozlohy státu. V pralesích se nachází mnoho cenných druhů dřevin a vyskytuje se zde také bohatá a vzácná fauna.

 

Rozloha - 163 822 km²
Obyvatelstvo - 539 280
Jazyk - Nizozemština
Měna - Surinamský dolar
Nejvyšší místo - Juliana Top (1230 m n. m.)

Foto, en.wikipedia.org

Vlajka půl milionového Surinamu byly přijata roku 1975, kdy se země odtrhla od Holandska.

 

Paramaribo

Hlavní město země se rozkládá při ústí řeky Surinam, zhruba 16 kilometrů od břehů Atlantského oceánu. Je důležitým přístavem a ekonomickým centrem země.  Žije v něm zhruba 250 tis. obyvatel, což dělá polovinu obyvatel celého Surinamu. Ve městě sídlí prezident a vládní orgány státu. Historické centrum města bylo v roce 2002 zapsáno na Seznam UNESCO.


Foto, en.wikipedia.org

Prezidentský palác

 

 

   
  Čtěte také:
 

Vlajky států Jižní Ameriky

   

 


Vložil/a: Daniel Česák 02.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.