Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Tropea - město na skále. Fascinuje člověka po staletí

Ty nejpálivější feferonky, červená cibule, bílé písečné pláže, útesy a vůně azurově čistého moře, to vše a mnohem víc najdete v malém městečku Tropea, ležícím skoro na samé špici tzv. "italské boty" v jihoitalské provincii Kalábrie (Calabria).

 

 

První obyvatelé se zde usídlili okolo roku 1000 př. n. l. a od té doby prošlo město mnoha proměnami stejně jako jeho nejznámější symbol kostel Santa Maria dell´Isola tyčící se majestátně na útesu přímo nad pláží.

 


Ráj koupání

     Tropea je obehnána 4 km dlouhými písečnými plážemi s bílým pískem, skalnatými útesy a omývána Tyrhénským mořem, někdy také nazývaným Diamantové moře, pro svou čistotu a azurovou modř. Voda v některých částech patří dokonce k nejčistší mořské vodě v Evropě.

 

 

Mnoho turistů zde nepotkáte, proto si zdejší nádherná příroda stále zachovává svůj původní ráz a je člověkem téměř nedotčena. Úzké zátoky jsou nazývány rájem pro koupání, uzavřené jeskyně zase lákají potápěče.

 

   
  Tip na hotel:  Cesareo House Cena na noc pro dva - 1 620 Kč
   

 

Historie dýchá z každého zákoutí

     Město pochází z doby řecko-normanské 1000 let př. n. l. a v minulosti zde místní obyvatelstvo stíhal jeden boj za druhým a to nejen ve válkách, ale i s přírodními živly jako je například zemětřesení. Tropea byla za tu dobu několikrát zbořena a znovu vybudována, přesto se však z dob vzniku dochovaly některé kostely, kaple, paláce a nepřeberné množství ruin. K poslední významné architektonické změně došlo na konci 19. století, kdy byly odstraněny hradby a došlo k rozšíření městečka.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Symbolem Symbolem města je kostel Santa Maria dell´Isola vybudovaný na skalnatém útesu přímo nad písečnou pláží. Původní kostel byl postaven na skalnatém ostrůvku, dnes je již tento ostrov díky zemětřesení propojený s pevninou.

     Dalším zajímavým místem v Tropei je románská katedrála z 11. století, která se dochovala v původní podobě do dnešních dnů. Nezničilo ji ani bombardování za 2. světové války. Bomby které stavbu zasáhly, jako zázrakem nevybuchly a staly se atrakcí pro návštěvníky katedrály.

 

    Mapa - openstreetmap.org

 


Drsný kraj a pohodoví Trupiani

     Místní obyvatelé se nazývají Trupiani a jejich styl života je navzdory drsným podmínkám plný pohody. Brzy ráno v ulicích nikoho nepotkáte, stejně tak se dodržuje polední siesta, která trvá do pozdních odpoledních hodin. Městečko začíná ožívat až okolo páté odpoledne, kdy se otvírají kavárny, bary a restaurace.

 

 

     Dříve byl rybolov obživou mnoha mužů, dnes jsou již úlovky slabší,  ryby se staly otupělejší vůči mnohým návnadám. Od rybářství, jako od živobytí se upouští a mnozí rybáři se věnují pěstování feferonek, které jsou dalším ze zdejších symbolů. Můžete zde ochutnat dokonce i feferonkovou zmrzlinu, marmeládu nebo pálivou čokoládu. Pro Tropeu příznačná je i červená cibule, slavná "Cipolla di Tropea". Velké množství Trupianů živí stále se rozrůstající turismus.

     Přestože je tato oblast nejchudším místem v Itálii, stojí za to ji navštívit a nasát její nezapomenutelnou atmosféru.

 

 

Autor: Ivana Rašková

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, LastDream08, Tropea - Itálie

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.