Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vydejte se do Bernu, hlavního města Švýcarska a medvědů

en.wikipedia.orgHlavní město  Švýcarska si zamilujete. Malé město, pokryté dlažebními kostkami a plné středověkých staveb, leží podél krásné řeky a blízko k horám. Vzhledem k jeho velikosti vám bude stačit jen pár dní, abyste si je prošli celé. Nezapomeňte ale vyzkoušet místní jídla, která se těší mezinárodní oblibě, jako třeba čokoláda Toblerone a místní pivo, které seženete ve všech barech.

 

 

Co byste si neměli nechat ujít

Srdce starého města tvoří gotická budova se zvonicí – bernská katedrála, takzvaný Münster. Její impozantní věž vás po 344 schodech přivede k úžasnému výhledu na město a při jasném počasí i na vzdálenější horské masivy. Navíc se tu můžete zorientovat v centru města, protože zahnutá část řeky Aare a konec památek dědictví UNESCO jsou odtud dobře rozpoznatelné.

 

en.wikipedia.org

   Autor fotky - volné dílo

Ve starém městě můžete jít nakupovat starožitnosti nebo si užívat atmosféru v mnoha barech a hospůdkách, zatímco budete obklopeni dlážděnými uličkami a domy starými stovky let. V blízkosti centra je také věž s orlojem, Zytglogge, postavená na přelomu 13.století.

Každou hodinu si lze prohlédnout ukázku stále fungujících animatronických technologií, kromě času hodiny zobrazují i den, měsíc, znamení zvěrokruhu a fáze měsíce. Prohlídky jsou i uvnitř věže, kde se podíváte na mechanismus.

 

en.wikipedia.org

    By Daniel Schwen [CC BY-SA 4.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

 

Na východ od historického centra leží krásná růžová zahrada, Rosengarten, s více než 200 druhy růží a nádherným výhledem na Bern. Hned za městem se můžete vydat na kopec Gurten, s řadou turistických stezek, na nichž pravděpodobně potkáte krávy, a parkem. Z vrcholu se vám naskytne skvělý výhled naměsto a panoramata Alp.

 

  Zdroj: openstreetmap.org

Mapa


Nejbližší aeroport: Regionální letiště Bern-Belp

Kód: BRN

Web: www.flughafenbern.ch


 

Nevynechejte medvědy

Název město nese po medvědech, z německého slova bar. Od roku 1857 je tu také medvědárium, známé jako Medvědí díra. Naštěstí pro medvědy se celé místo v roce 2009 po rekonstrukci v BarenPark zvětšilo a medvědi se tak mohou pohybovat podél městské řeky, těsně vedle původního medvědária.

 

A trochu historie

Historické muzeum je 2.největší ve Švýcarsku a spojuje jednu z nejvýznamnějších etnografických sbírek v zemi spolu s bernskými historickými sbírkami od pravěku až po současnost. Muzeum výtvarných umění nabízí víc než 800 let v umění a přes 3000 soch a obrazů, mezi kterými jsou i díla mistrů jako Picasso, Klee nebo Oppenheim. Kromě toho se můžete podívat do bytu Alberta Einsteina, který tu bydlel v době, kdy přišel s teorií relativity.

 

Cestujte zadarmo veřejnou dopravou

Pro všechny, kdo se ubytují v Bernu aspoň na 1 noc, platí nabídka cestování zdarma veřejnou dopravou. Stačí, když se na letišti nebo vlakovém nádraží prokážete rezervací vašeho ubytování, a získáte lístek na přepravení se na místo vašeho pobytu. Tady už dostanete Bern Ticket, se kterým můžete hromadnou dopravou cestovat zdarma po celou dobu vašeho pobytu v oblastech 100 a 101, což je prakticky celé město. Zahrnuje to i lanové dráhy Gurten a Marzilibahn a výtah na bernskou katedrálu. Pokud se v Bernu zastavíte jen na den, v turistickém infocentru na hlavní vlakové stanici vám poradí s výběrem jednodenní jízdenky.

 

Nevyhovuje vám předešlá nabídka? Bydlete za pár korun přes booking.com

 

Zaplavte si v řece!

Na Švýcarsku je úžasné to, že i uprostřed velkoměsta jsou řeky natolik čisté, aby se v nich dalo koupat. A tak je plavání v řece Aare v létě velmi oblíbené. Poraďte se v místě svého ubytování, kde jsou na plavání nejlepší místa, nachystejte si piknik a užijte si letní den.

 

Autobusem do Bernu z Prahy

Zelené autobusy společnosti Flixbus jezdí z Prahy (Florence) do Bernu 1x denně, nejde o přímý spoj (ale s přestupem), cena jednosměrné jízdenky začíná na 1 108 Kč.

Flixbus

 

Autor: Kristýna Hašková

 

 


*Autor úvodní fotky - volné dílo

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, autor: AERIALSTAGE

 

Mohlo by vás zajímat:

Švýcarsko, země zaslíbená

Jezero Schwarzsee

10 největších jezer ve Švýcarsku

Seznam letišť ve Švýcarsku

Doba letu do Švýcarska

Placení ve Švýcarsku

 

 

 Vložil/a: Daniel Česák 01.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.