Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Švýcarsko, země zaslíbená

Asi před dvěma lety jsem navštívila  Švýcarsko. Byla to jen taková rychlá několikadenní návštěva, ale rozhodně stála za to.

 

 

Nejprve jsme navštívili Ženevu. Je to město s bohatou historií a patří nesporně k nejkrásnějším na světě. Tomu rozhodně napomáhá jeho poloha na břehu překrásného Ženevského jezera v podhůří Alp.

 

 

Ženevské jezero

Ženevské jezero

 

Nádherný pohled se naskýtá snad ze všech stran. Musím přiznat, že jsme se nemohli odtrhnout a taky jsme tu pochopitelně nafotili spousty fotek. Je to prostě nádhera a přímo láká k romantickým procházkám po promenádách kolem jezera.

Samozřejmě jsme zavítali i do centra města a nemohli jsme vynechat nejslavnější ženevskou památku, a to Jet d´Eau, což je nejvyšší vodní fontána na světě.

 

Jet d´Eau1

Jet d´Eau1

Nicméně naším cílem, hlavně tedy mých spolucestujících, byl CERN, tedy Evropská organizace pro jaderný výzkum.

 

Cern

Zde jsme měli domluvenou exkurzi, během níž jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí a také jsme absolvovali prohlídku výzkumného střediska. Bylo to rozhodně zajímavé a 3D formát největšího detektoru částic na světě v nás zanechal hluboký dojem. Strávili jsme zde několik poučných hodin.

 

Cern

Ženeva toho pochopitelně nabízí mnohem víc, ať již jde o historické památky, muzea či kulturní zážitky. Nicméně my jsme byli poněkud limitováni časem, a tak jsme se vydali dál. Naše příští zastávka byla u hradu Chillon, který se nachází na břehu Ženevského jezera, se kterým je doslova spojen mostem.

 

Hrad Chillon

 

Byl postaven na skalnatém výběžku přímo nad jezerem a jde vlastně o nejznámější švýcarský hrad. Jeho proslulost je spojena do značné míry se jmény Jean Jacques Rousseau a Lord Byron, kteří zasadili děj svých děl právě do tohoto místa. Hrad je dostupný i s průvodcem, ale my jsme využili možnosti projít si ho sami, jen s psaným textem, a díky tomu jsme si mohli vychutnat zdejší atmosféru po svém a kochat se výhledem na jezero, v němž se odráží silueta hradu, dle libosti.

Další den jsme zamířili ze Ženevy směr Bern. Navštívili jsme malou obec nedaleko Ženevy, Villars-sur-Ollon, která je v zimě lyžařským rájem, ale v létě je vynikajícím výchozím bodem pro vycházky, což jsme využilli i my, a vydali se po místních stezkách.

 

 

Cestou do Bernu jsme pochopitelně nemohli vynechat malé městečko, které někteří nazývají velkou vesnicí, a sice Gruyères. Sami Švýcaři říkají, že je to v podstatě nejšvýcarštějsí místo na světě.

 

 

A znají ho nepochybně všichni milovníci sýra. Však jsme také navštívili místní sýrárnu, kde jsme využili exkurzi do výrobny a pochopitelně také ochutnali místní výrobky. No a není možné odejít a neodvézt si odsud vzorky na ochutnání.

 

 

Nicméně Gruyères je také místem, kde se snoubí vše, čím je Švýcarsko proslulé, tedy sýr, krávy, mléko a také historie, neboť nad městečkem se vypíná středověký hrad.

 

Gruyères

 

Zkrátka a dobře malé místo, které nabízí velké zážitky. A pochopitelně švýcarská čokoláda z místní čokoládovny La Maison Cailler, která je nejstarší v zemi.

 

 

Bern, naše další zastávka, je hlavním městem Švýcarska, které dostává řadu dalších přídomků, mimo jiné třeba medvědí město. Bude to souviset s medvědem ve znaku města.

 

 

Nepatří mezi nejznámější švýcarská města, ale má své kouzlo a medvědy zde najdete prakticky na každém kroku.

 

Bern

 

Mezi nejznámější a nejvýznamnější budovy patří Federální palác Švýcarska, kde sídlí Spolkový parlament.

 

 

Bern je také místem, kde byla v 19. století založena Světová poštovní unie, což připomíná dodnes památník Světové poštovní unie.

 

 

V Bernu je toho k vidění pochopitelně mnohem více a určitě by stálo za to strávit tu více času a obdivovat se zdejší architektuře a nechat se zaujmout tímto městem u řeky Aare.

 

Bern

 

Naším posledním cílem pak byly Rýnské vodopády u Neuhausenu.

 

Rýnské vodopády

 

Švýcarsko je pro cestovatele zemí netušených možností a rozhodně si zaslouží procestovat a prozkoumat podrobněji, což bych v budoucnu ráda napravila.

 

 Přehled letenek z Prahy do Švýcarska na Kiwi.com

Mapa

 

Autor: P.U.

 

 


Mohlo by vás zajímat:

Průvodce městem Ženeva

Seznam letišť ve Švýcarsku

Ženevské jezero, pýcha Švýcarska a Francie

Swiss: Praha – Ženeva za 1 946 Kč

10 největších jezer ve Švýcarsku

Letiště Ženeva (GVA)

Hranice Švýcarska

Měna a placení

Seznam letišť

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.