Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Zanzibar - Stone Town

cs.wikipedia.orgPokud se chystáte navštívit Zanzibar, jenž vás láká svými bělostnými plážemi a azurovou vodou, byl by opravdu hřích nezastavit se v hlavním městě, konkrétně tedy v jeho historickém jádru. Kamenné město bylo v roce 2000 dokonce zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO a má více než 200 000 tis. obyvatel.  

Směsice všech vůní, chutí, barev, křivolaké malebné uličky, abnormální horko a klid, který městu vládne. Tak přesně takováhle atmosféra na vás dýchne při procházce historickým centrem Zanzibaru. První věcí, které si nejspíš povšimnete, budou masivní zdobené dveře, dominující většině domků a architektonickým stavbám.

 

Jsou vyrobeny z kvalitního sezamového nebo teakového dřeva, odolného vůči hmyzu a vnějším vlivům a povětšinou jsou starší než dům sám. Dveře bývají často osázeny mosaznými cvočky. Tento zvyk pramenní z Indie a měl prý údajně chránit před rozzuřenými slony. V neposlední řadě dveře také vypovídají o majiteli domu, to znamená, čím zdobenější a masivnější, tím víc dává jeho majitel najevo, že si patřičně chrání své území. Dalo by se říct, že udávají míru moci a jsou jakousi vizitkou obyvatele domu.

 

en.wikipedia.org

 

Kamenné město se může pyšnit také spoustou historických staveb a pokud chcete vidět všechna známá i méně známá místa a poslechnout si k tomu zároveň zajímavý výklad, doporučujeme najmout si místního průvodce. Dozvíte se vše podstatné, plus ještě něco pikantního a nevšedního navíc. Asi nejznámější je "Dům zázraků" (House of Wonders). V roce 1883 ho nechal postavit sultán Barghaš a zajímavostí je, že palác byl tehdy nejen nejvyšší budou Východní Afriky, ale také první budovou na Zanzibaru, která byla vybavená elektřinou, tekoucí vodou a výtahem. Původní účely této stavby byly ceremoniální, dále byla na nějakou dobu sídlem sultána, nyní se uvnitř nachází Národní muzeum historie a kultury.

 

 

Naproti paláci, podél pobřeží, se rozkládají "Zahrady Forodhani". Na tomto místě byly dříve vysazováni a shromažďováni otroci před odvedením na trh. "Forodhani" znamená v češtině "překladiště", důvod názvu je tedy víc než jasný. Přes den toho zde není moc k vidění, ovšem se západem slunce se tohle místo promění v rušné a živé útočiště nejen všech místních, ale i turistů. Stánkaři vyloží lákavé i méně lákavé dobroty na pulty a vy tak můžete okusit třeba takový pravý "Zanzibarský fastfood".

 

Stone Town

 

Kromě cestovatele Davida Livingstona, je Zanzibar spojován také s dalším slavným jménem. Kdo by neznal hlavní osobnost skupiny "Queen" Freddieho Mercury? Málokdo už ale tuší, že jeho rodné jméno je Farrokh Bulsara, a že rodným místem byl právě Stone town, kde žil až do svých devíti let. V centru je hned několik domů, které se vydávají za "ono místo", kde slavný zpěvák údajně pobýval. Je tedy jen na vás, který vás nejvíce učaruje a uvěříte mu.

 

en.wikipedia.org

 

Další zastávka, kterou byste rozhodně zmeškat neměli, je proslulý "Slave market", nebo-li otrokářšký trh. Místo, kde byli otroci drženi, a z kterého tak trochu běhá mráz po zádech. Zanzibarský trh s otroky byl vlastně posledním legálním trhem na zemi. Trh byl zřízen v 15. století a zrušen byl až v 17.století roku 1873 angličany. Ti zde potom postavili anglikánský kostel, který na onom hrůzném místě stojí dodnes a měl by značit očištění od všeho špatného, co se tam kdy událo. 

 

en.wikipedia.org

 

Za zmínku určitě stojí i největší městský trh, kde se mísí nejrůznější druhy vůní, chutí, zvuků a jazyků. Je zde opravdu rušno a najdete tu téměř všechno, na co si jen vzpomenete. Sliny se vám budou sbíhat při pohledu na barevné voňavé ovoce různých velikostí a tvarů tak, že nebudete vědět, co dřív ochutnat. Trh je rozdělen na více částí a některé z nich se slabším povahám asi moc líbit nebudou. "Beef market" je takový opak zmiňovaného ovocného trhu.

Při vstupu vás nemine facka v podobě neskutečného zatuchla a zvláštního pachu a pokud hledáte čerstvé maso a ryby, tady asi nepochodíte. Na čerstvost a dobré skladovací podmínky se tu totiž moc nehraje. Místní jsou na tohle ale zvyklí, tudíž zde nakupují jak diví a ve velkém. Zážitek je to ovšem neuvěřitelný a měl by představovat takovou povinnou zastávku každého návštěvníka Zanzibaru. 

 

Zanzibar

   Trasa letu z Prahy s přestupem v Dubaji, přehled letů na Kiwi.com

 

Návštěvu hlavního města lze spojit třeba s výletem na tzv "Prison Island" (Želví ostrov), kam se z místního přístavu dostanete lodí za necelou půl hodinku. Nezapomenutelný zážitek zaručen!

Autor: Jana Brücknerová

 

Zdroj videa: YouTube CC, Mela on SABC, Zanzibar

 

   Přehled  ubytování v této lokalitě

Zanzibar


 

 

Mohlo by vás zajímat:

Ostrov Zanzibar - informace

Rady a tipy na cestu do Zanzibaru

Zanzibar z Vídně za 12 824 Kč

Flydubai: Praha – Zanzibar za 12 290 Kč

Zanzibar na poslední chvíli z Bruselu za 7 920 Kč

Jak dlouho trvá let na Zanzibar

Mapa Zanzibaru

Teplota moře

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.