Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Ayutthaya - krásné paláce a thajská historie

Město Ayutthaya, přezdívané jako thajské Benátky, patří mezi nejnavštěvovanější místa v celém Thajsku. Historický park Ayutthaya je populárním cílem cestovatelů i místních. Proč je město tak slavné a co při návštěvě nevynechat?

 

 

 

 

Stručná historie města

Ayutthaya (celým jménem Phra Nakhon Si Ayutthaya) leží u soutoku řek Chao Phraya, Pa Sak a Lopburi. Město bylo dříve hlavním městem Království Ayutthaya. Zakladatelem města byl v roce 1351 thajský král U Thong. Název města plyne ze slova „Ayodhaya“, což byl název starověkého indického města, známého jako rodiště Ramy.

Bývalé centrum Siamského království je plné vodních kanálů, což mu vyneslo přezdívku Benátky východu. Oproti italskému městu zde ale najdete úchvatné buddhistické chrámy, pagody a paláce.

Město bylo dík svým stavbám skvostem Siamského království, však roku 1767 bylo zničeno barmskými nájezdníky. Na území, kde se původně nacházelo město Ayutthaya, dnes najdeme stejnojmenný historický park, který byl v roce 1991 zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí rozhodně mimo jiné také muzeum Ayutthaya Historical Study Centre, kde najdete zajímavé expozice přibližující historii této oblasti. Nenechte si ujít také nevšední plovoucí trhy, které patří k místní tradici.

 

 

 

Historický park Ayutthaya

Historický park Ayutthaya se rozprostírá v centru novodobého města Ayutthaya a patří mezi nejnavštěvovanější místa v celém Thajsku. V rámci parku najdete přes čtyři stovky buddhistických chrámů a staveb. Kromě chrámu si nezapomeňte všimnout slavné hlavy Buddhy vykukující z kořenů stromu. Park je otevřený od půl osmé ráno až do soumraku.

Dominantou je Starý palác (Wang Luang) a také chrám Wat Phra Si Sanphet (Velký palác). Velký palác byl dříve sídlem krále. Tato stavba se proslavila především 16 metrů vysokou pozlacenou sochou Buddhy. Po invazi barmských vojsk ale byla socha bohužel zruinována. V paláci dnes najdete tři chedi, kde jsou uchovány ostatky thajských králů.

Chrám Wat Mahatahat byl dříve dějištěm slavnostních obřadů. Dnes zde můžete vidět kamennou sochu sedícího Buddhy, která přežila pustošení Barmánců. Další chrám Wiharn Phra Mongkhon Bopit ukrývá 12 metrů vysokou sochu sedícího Buddhy. Původní socha byla během historických událostí několikrát poničena, ale v roce 1990 byla opět zrenovována. Palác Bang Pa-In byl vystavěn na jezeře. Zajímavostí je, že palácový komplex připomíná svým stylem evropskou architekturu. Unikátem chrámu Wat Lokkayasutha je 42 metrů dlouhá socha ležícího Buddhy, která patří mezi nejfotografovanější místa parku.

 

 

Další významné chrámy:

  • Wat Chaiwatthanaram
  • Wat Kasatrathiraj
  • Wat Kudi Dao
  • Wat Lokayasutharam
  • Wat Phra Ram
   

Doprava aneb Jak se pohybovat po okolí?

Do města Ayutthaya jezdí vlakové spojení z Bangkoku. Jízda trvá zhruba 2 hodiny, záleží na tom, jaký typ vlaku zvolíte. Z Bangkoku jezdí také přímé autobusy (z terminálu Bangkok's Northern Bus Terminal).

V rámci města se potom můžete pohybovat pěšky, na motocyklu, tuk-tukem, ale nejoblíbenější variantou je kolo. Půjčovny najdete téměř na každém kroku a nejsou drahé (okolo 50 BTH na den). Některé hotely také nabízejí půjčovny kol či motocyklů. Vjezd na kolech je povolený i do Historického parku Ayutthaya. Pokud toužíte po opravdu nevšedním zážitku, můžete si zaplatit projížďku na slonu.

Nezapomeňte, že pokud se budete chtít dostat přes řeku, budete si muset zaplatit přívoz (cca 5 BTH jedna cesta).

 

Zdroj: YouTube CC, Guido Vanhaleweyk, Wat Ratchaburana, Ayutthaya Historical Park

 

 

 

       
    Čtěte také:  
   

Cestovní deníček – Thajsko

 
   

Thajsko - dovolená v zemi stříbrného plátna

 
   

Tipy a rady na cestu do Thajska

 
   

Jaké doklady potřebujete při cestě do Thajska?

 
   

S jakou flórou a faunou se můžeme setkat v Thajsku?

 
   

Měna v Thajsku

 
   

Seznam letišť v Thajsku

 
   

Vzdálenost z Prahy do Thajska

 
       

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.04.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.