Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Thajsko - dovolená v zemi stříbrného plátna

Thajsko, en.wikipedia.org Thajské království naleznete v jihovýchodní Asii. Země sousedí s Laosem, Kambodžou, Barmou, Malajsií a pobřeží Thajska je lemováno Indickým oceánem. Pro vyznavače poznávací turistiky je určen sever Thajska s malými horskými vesnicemi, přírodními parky a spoustou historických památek.

Jih Thajska je znám průzračně čistým mořem, dlouhými bílými plážemi a podmořským životem. Přes vzdálenost tisíce kilometrů je Thajsko stále nejdostupnějším dovolenkovým cílem českých turistů obzvláště, když v našich krajích panuje zimní období.

V místních přepychových resortech si přijde na své náročnější klientela, ale i ti co sem přijeli jen tak nalehko s krosnou na zádech hledat dobrodružství na vlastní pěst. Thajsko není jen moře, ale úžasná dlouhá minulost, kultura a neobyčejné historické památky, vodopády, hory, džungle, fauna. O jedinečnosti místní divoké přírody nejvíce vypovídá, že v celém Thajsku se nachází přes 80 národních parků a rezervací.

 

 

 

 

Thajské počasí

Thajské království patří do tropického pásu a zdejší klimatické podmínky jsou ovlivněny monzunovými větry, jejichž směr se vyvíjí v závislosti na ročním období. (monzun je pojmenování pro vzdušný proud, který mění směr se změnou ročního období). V Thajsku jsou tři roční období: dešťů, chladné a horké období.

Průměrná relativní vlhkost (%) od ledna do prosince v Bangkoku

67

71

71

72

74

73

74

77

78

77

69

67

Průměrná denní teplota od ledna do prosince v Bangkoku v (°C)

27.7

28.8

30.2

31.3

30.4

30.2

29.6

29.2

28.8

28.8

28.2

27.1

 

Chladné období – ideální doba na dovolenou v Thajsku

V chladném období se teploty přes den pohybují kolem 30°C. Je to nejvhodnější doba pro naplánování exotické dovolené v této oblasti. Celá krajina se krásně zelená po hojných deštích. Tohle turisticky příhodné období trvá od listopadu do dubna. Obecně platí, že čím více postupujete na jih, tím kratší je období sucha.

 

Thajsko - po stopách stříbrného plátna

Thajské království je vyhledávaným místem zahraničních filmových štábů. Vděčí za to své rozmanité kouzelné přírodě a architektonickému dědictví. Lokality k natáčení filmů Thajské království poskytlo v minulosti k produkci více filmů s tématikou vietnamské války. Rozmanitost škály natáčených filmu je však dost široká a nejedná se jen o válečné filmy. Např. český snímek Zatracení byl prvním filmem s drogovou tématikou povolený thajskou vládou. Filmy natočené v Thajsku lákají turisty do této exotické země a zvyšují turistickou atraktivitu již tak oblíbené destinace. Cestovky pořádají luxusní zájezdové tour po významných thajských místech, které turisté znají z oblíbených filmů a rádi by je viděli i na vlastní oči.

 

 

 

Přehled nejznámějších filmů natočených v Thajsku:


Muž se zlatou zbraní

Jednou z nejznámějších bondovek podle knihy Iana Fleminga vyšla pod jménem Muž se zlatou zbraní. Filmové scény byly natočeny v roce 1974 v zátoce Phang Nga, na ostrově Ko Tapu a jeho okolí. Ostrov je menší skalnatý útvar bez pobřeží vyčnívající přímo z moře. Pořádají se zájezdy na míru do této oblasti a lodě s turisty kotví u sousedního ostrova Ko Kow Phing Khanu, aby zhlédli proslulá místa natáčení. Oba ostrovy sloužily jako pozadí k natáčení slavné bondovky. Pro anglického herce Rogera Moora to byla druhá možnost převtělit se do role tajného agenta Jejího veličenstva. V režii Guy Hamiltona se agent 007 utkal s profesionálním zabijákem Franciscem Scaramangou, který pro své smrtící poslání používá zlatou pistoli.

 

Thajsko, en.wikipedia.org

Ko Tapu Tapu je dvacet metrů vysoký ostrov v zálivu Phang Nga. Ostrov patří do stejnojmenného národního parku Phang Nga. Od roku 1974 je tento ostrov znám také pod jménem James Bond ostrov.

 

Zdroj: YouTube CC: Vlček Ondřej, James Bond Island aj.


Lovec jelenů 

Válečné drama Lovec jelenů v hlavní roli s Robertem De Niro bylo natočeno v roce 1978. Natáčení určitých scén probíhalo na řece Kwai a ve čtvrtích Bankgoku, které měli představovat saigonskou čtvrť červených luceren. Film pojednává o třech amerických přátelích ruského původu, kteří spolu pracují v pensylvánské ocelárně a dobrovolně narukují do války ve Vietnamu. Film ukazuje na kontraverzní problémy spojené s drogy, nevěrou, mentální poruchou. Film získal 5 Oscarů.

 

Thajsko, en.wikipedia.org

Řeka Kwai v Thajsku

 

Air America

Americký válečný film z roku 1990, natočený z části podle skutečného příběhu a knihy o letecké misi tajné zpravodajské služby CIA v Laosu.

V hlavní rolích se objevili Mel Gibson a Robert Downey mladší. Piloti v podání Mel Gibsona a Roberta Downeyho společně s dost neobvyklou bandou pilotů plní mise letecké společnosti Air America provozované americkou tajnou službou. Jejich úkolem je přepravit po jihovýchodní Asii jakýkoliv druh zboží. Letecká společnost Air America  realizovala svoji činnost od konce 2. světové války až do konce vojenských intervencí v Asii v roce 1975. Tento film byl natáčen v Thajsku a zhruba 700 km od Bangkoku blízko provincie Chiang Mai.


Thajsko, en.wikipedia.org

Chiang Mai je turistické centrum v severní části Thajska s populací přes 150 tisíc obyvatel. Nachází se zde přibližně 300 starobylých chrámů.  Častým cestovatelským cílem je 1676 metrů vysoká hora Doi Suthep. Z hory uvidíte město jak na dlani.

 

Pláž

Pláž Maya na ostrově Phi Phi Leh raketově zvýšila svou popularitu po uvedení filmu do kin v roce 2000. Dobrodružný film s Leonardem di Capriem v roli amerického dobrodruha Richarda, který v hotelu v Bangkoku potká duševně narušeného skotského cestovatele Duffyho, který vypráví Richardovi nepravděpodobný příběh o tajuplném zapomenutém ostrově s kouzelnou pláží neznámou ostatním turistům. Ve stejném hotelu Richard potká  Francoise a jejího přítele Etiennema a přesvědčí je, aby ho doprovázeli na tajemný ostrov. Více informací načerpejte zde.

 

Thajsko, en.wikipedia.org

Pláž Maya

 

Zdroj videa: YouTube CC, al magdic,  PhiPhi islands-Koh Phi Phi Leh-Maya bay

 

Alexander Veliký

Životopisný velkofilm Olivera Stonea z roku 2004 pojednává o životě makedonského vojevůdce Alexandra Velikého. Alexandra Thajsko, en.wikipedia.orgVelikého představuje irský herec  Colin Farrell a jeho filmovou partnerku v roli Olympie hraje Angelina Jolie.  Anthony Hopkins v roli Ptolemaia vypravuje životopisný příběh o vzestupu a pádu mocného vladaře. Obtížné záběry se natáčely v Thajsku, které suplovalo Indii. Filmový štáb tu čekala především náročná scéna bitvy uprostřed džungle. V Thajském království vznikly především unikátní válečné scény se slony.

Každý rok se město Surin, které naleznete zhruba 500 km východně od Bangkoku  promění ve sloní festival. Nikde jinde není k vidění tolik slonů na jednom místě pohromadě. Sloní festival se zde konal poprvé v roce 1960.

 

 

Rambo II a III

Tahle akční řežba se konala v prostředí thajských lesů a zdejší krajina filmaře tak okouzlila, že i část záběrů pro další díl natočili ve zdejší divoké přírodě. Sylvester Stallone by si v národním parku Khao Yai přišel na své v dobách minulých, tehdy se tu pro jeho izolaci a neprostupnou divokou přírodu schovávali skuteční kriminálníci. V dnešních časech už, ale skutečné nebezpečí nehrozí. Když si naplánujete exotickou dovolenou do této destinace tak vše probíhá bezpečně pod dohledem zkušených průvodců. Například při večerních prohlídkách, nebo během nočního safari se v Khao Yai můžete pokochat bohatou faunou, občas se zde podaří zahlédnout, medvědy, slony, nebo dokonce i tygry.

 

Thajsko, en.wikipedia.org

Nejstarší Národní park Khao Yai v Thajsku byl založen v roce 1962. Rozprostírá se přibližně 199 Km od Bangkoku a tyčí se 800 metrů nad nořem. Místní džungle je protkaná turistickými stezkami, které směřují k vodopádům. Nádhernou přírodu můžete shlédnout ve filmech Rambo II a III. Od roku 2005 patří Národní park do seznamu světového dědictví UNESCO.

 

 

Sniper z Bangkoku (Bangkok Dangerous)

Remake stejnojmenného filmu z roku 1999 líčí osudy skupiny nájemných vrahů z thajského velkoměsta. Patří do ní i hluchoněmý Thajsko, en.wikipedia.orgsoukromý zabiják, který je i přes svoje omezení jedním z nejvyhledávanějších nájemných vrahů ve městě. Jeho život se změní v momentě, kdy dostane požadavek na zlikvidování čtyř lidi a zároveň potká v lékárně dívku, která jej vytrhne z jeho zvláštního světa. Tento kriminální thriller byl natočen v roce 2008 v hlavní roli s Nicolasem Cagem a pod režií bratrů Pangů.

Zatracení

V Thajsku bylo natočeno v roce 2002 české filmové drama pod názvem Zatracení inspirované osudy Čechů zatčených v souvislosti s pašováním drog. Příběh mladého Čecha, který je odsouzen ve vzdálené exotické zemi k mnoha desítkám let žaláře. Hrají: J. Plouhar, J. Révai, M. Kuklová.

 

 

Most přeš řeku Kwai

Thajsko, en.wikipedia.orgDěj se odehrává v Thajsku, ale samotný film byl natočen na Srí Lance. Jedná se o válečný film z roku 1957, který byl oceněn sedmi Oskary. I přes stáří filmu patří jeho zhlédnutí k velmi emotivním zážitkům zvláště pro ty, kteří směřují do thajské provincie Kanchanaburi, je dá se říct nutnost ho vidět. Národním parkem Sai Yok, protéká řeka Kwai a podél ní vede železniční dráha, kterou během 2. Světové války museli stavět zajatci. Kanchanaburi je malé město, kam dnes míří díky filmu od režiséra Davida Leana značné množství turistů a dokonce i cestovní kanceláře do těchto oblastí nabízejí dovolenou na míru. Příběh filmu byl z části fiktivní a napsal ho původně v roce 1952 francouzský spisovatel Pierre Boulle.

 

 

 

Thajsko, en.wikipedia.org

Národní park Sai Yok byl založen v roce 1980 a rozprostírá se na ploše 500 km². Jeho nejvíce navštěvovanou atrakcí jsou místní vodopády.


Stealth - Přísně tajná mise

Akční americký film Stealth byl natočen na ostrovech Phi Phi v roce 2005 pod režií Roba Cohena. V hlavní rolích rolích uvidíte Jessicu  Biel, Joshe Lucase, Henryho Purcella. Všichni tři patří do elitní divize, která létá s novým typem stíhačky v přísně utajovaném vojenském programu, kde jde o záchranu lidstva.

 

Thajsko, en.wikipedia.org

Ostrov Koh Phi Phi, V Thajsku se nachází souostoví pod jménem Phi Phi čítající šest ostrovů. Rozprostírají se 40 km jihovýchodně od Phuketu a jsou součástí národního parku Hat  Nopparat Thara-Ko Phi Phi, který je domovem velkého množství korálů a celkově mořské flory, fauny. Byl zde natáčen americký akční film Stealth  - Přísně tajná mise.

 

Zdroj videa: YouTube CC, djaxelvega,  KOH PHI-PHI, THAILAND

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Cestovní deníček – Thajsko

Tipy a rady na cestu do Thajska

Doba letu do Bangkoku

Co navštívit v Bangkoku?

Thajská kuchyně

Měna v Thajsku

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.