Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Letem světem něco málo faktů o Zlíně

ZlínZlín najdeme na východní Moravě, konkrétně na hranici Vizovických a Hostýnských vrchů v údolí řeky jménem Dřevnice. Historii má za sebou poměrně dlouhou, vůbec první zmínku o něm máme doloženu z roku 1322 pod názvem Slyn.

Později to se jménem bylo složitější. Od roku 1949 nesl na počest prvního československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda název Gottwaldov, ke jménu Zlín se město vrátilo až rokem 1990. Od stejného roku se současně honosí tím, že se mohl stát městem statutárním. Nyní má něco přes sedmdesát pět tisíc obyvatel a je centrem Zlínského kraje.

 

Poloha Zlína na mapě

 

Hotel Moskva , www.radicestujeme.euMezi dominanty města patří Hotel Moskva ležící hned vedle Velkého kina

 

Hotel Moskva a Velké kino

 

V současnosti je Zlín též univerzitním městem, sídlí tu Univerzita Tomáše Bati, která je momentálně tvořena šesti fakultami, s důrazem především na jazykovou vybavenost budoucích absolventů, přibývají výukové programy v angličtině.

 

Zlín , www.radicestujeme.euUniverzitní knihovna a skleněný kongresový sál podle architektonického návrhu Ing. arch. Evy Jiřičné

 

 

Na město typická architektura zrekonstruované budovy pocházející z baťovské éry

 

Kostel svatého Filipa a Jakuba najdeme v centru města

 

Zlín a funkcionalismus jedno jsou

Turisty zde láká především rozmanitá architektura, spojená hlavně s osobou slavného rodáka Tomáše Bati, o kterém padla zmínka už v předešlém odstavci a jenž tu v roce 1894 založil proslulé Baťovy závody, čímž odstartoval s nadsázkou zlatou éru ve vývoji města. Zlín je zejména jedinečnou ukázkou funkcionalismu, slohu, jehož počátky lze datovat do dvacátých let minulého století.

 

 

Charakteristická je pro něj maximální účelnost a jednoduchost. Asi nejznámějším zástupcem a jedním ze symbolů města je Baťův mrakodrap, zvaný též „jednadvacítka”, který se začal rodit v roce 1936. Původně budova sloužila jako sídlo ředitelství Baťova impéria. Dnes v ní najdete Krajský úřad Zlínského kraje a příležitostně sem lze zavítat i na výstavu. Nedaleko něj si můžete prohlédnout další ukázku v podobě kolonie dělnických domků s typickým spárovaným zdivem.

 

V pozadí obrázku vidíme pro Zlín typické baťovské domky, které dobře slouží i přes sto let svým obyvatelům. Vznikly podle návrhu architekta Jan Kotěry jako ubytování pro dělníky Baťových závodů. Dnes jich je ve městě zhruba ke dvoum tisícům.


Zlín 21Rekonstruovaný Mrakodrap tzv.„21“ bývalá správní budova firmy Baťa ve kterém měl Jan Antonín Baťa výtahovou plně vybavenou pojízdnou kancelář o rozměrech 6 x 6m, a tak měl veškeré dění v budově pod kontrolou. „21" byla se svými 77m před druhou světovou válkou nejvyšší budovou v Československu.


Zlín - Baťa, www.radicestujeme.euVstupní brána do bývalých obuvnických závodů. Museum bot se nachází v nedávno zrekonstruované budově č. 14 Baťova institutu v továrním areálu, hned vedle autobusového nádraží.

 

Náměstí MíruNáměstí Míru - pohled od radnice, webkamera

 


Radnice ve Zlíně , www.radicestujeme.eu27.5. - 3.6. 2016 se koná ve Zlíně již 56. Mezinárodní  festival  filmu pro děti a mládež, který je největší svého druhu na světě, web: www.zlinfest.cz

 

Zvedněte si tlak i relaxujte

Zejména mladší návštěvníky (nudit se ale nebudou ani ti větší) ve Zlíně láká ZOO, která se může navíc pyšnit unikátem – přímo v areálu zahrady najdete zámek Lešná, půvabnou stavbu, v níž se mísí novorenesance s prvky novogotiky. Nechal si ho coby honosné sídlo vystavět rakouský rod hrabat Seilernů. A ani další zdejší zajímavost kupodivu nepochází ze zvířecí říše – je jí japonská zahrada Mu-Shin, největší svého druhu u nás. Do kamenné horské zahrady byly přivezeny autentické rostliny přímo z Asie.

Se zvířecími přírůstky však ZOO přece jen plány do budoucna má. Celebritami jsou tu zejména sloni, takže by tu v blízké době rádi přivítali na svět mládě, které by mělo být počato trochu netypicky – metodou umělého oplodnění. Jestli se nebojíte, zajděte si pohladit také rejnoky, zdejší zátoka je evropskou raritou.

 

 

Neláká vás ani poněkud statická architektura a rejnoci jsou vám přece jen také málo? Fanoušci adrenalinu by si rozhodně měli poznamenat do kalendáře srpnové datum konání tradiční Barum Czech Rally. Letos se sem sjedou ti, které okouzlila vůně benzínu, už po šestačtyřicáté.


Radnice ve Zlíně , www.radicestujeme.eu

Barumka

Zlín , www.radicestujeme.eu

Zlín , www.radicestujeme.euSoučástí minulého ročníku Barum Rally byla exibice veteránu u zlínského zámku

 

Prior - Zlín

Jedny z dominant města - obchodní dům a tržnice

 Zlín

Park s budovami UTB

 

Atletický a ragbyový stadion

 


Zlínský zámek

 

Městské divadlo bylo založeno v roce 1946. Leží na třídě Tomáše Bati č.p. 4091

 

Zimní stadion Luďka Čajky

 

Hotel Saloon

 

Nedávno zrekonstruovaný park Komenského v centru Zlína

 

     
  Čtěte také: Přehled míst ke koupání ve Zlíně a blízkém okolí  
     

 

Hotely ve Zlíně přes booking.com

Booking

 

 


 

                 
      Vzdálenosti zajímavých měst v blízkosti Zlína          
      Otrokovice 10 km        
      Vizovice 15 km        
      Holešov 19 km        
      Luhačovice 22 km        
      Kroměříž 32 km        
                 

 

   
  Čtěte také:
 

ZOO a zámek Lešná

 

Hlavní vlakové nádraží Zlín

 

Hotel Moskva ve Zlíně

 

Lázně Kostelec

 

Tradice, léčba a slavná architektura v Luhačovicích

 

Všechno, co byste měli vědět o městě Kroměříž

 

Město Přerov

 

Průvodce Otrokovicemi

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.05.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.