Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

ZOO a zámek Lešná

Foto, cs.wikipedia.orgOficiálně se jmenuje Zoologická zahrada Zlín a od Zlína ji dělí asi deset kilometrů. Město je také jejím zřizovatelem.

Foto, cs.wikipedia.orgPod jiným názvem se s ní též setkáte jako se ZOO Lešná. Ten dostala po historizujícím zámku, který v areálu zahrady vznikl mezi roky 1887 a 1894. Jde o jedno z nejmladších moravských šlechtických sídel, jež se původně nacházelo v majetku hrabat Seilernů. Vzniklo konkrétně přičiněním zástupce již čtvrté generace urozeného rodu – hraběte Františka, který si toto místo velmi oblíbil. A zájemci si i na prahu 21. století mohou prohlédnout nádherné dochované historické interiéry, v nichž je původní nábytek. Minulí zámečtí páni si mimochodem nežili vůbec špatně, k dispozici měli třeba ústřední topení nebo splachovací toaletu.

 

 

 

 

Zahrada v datech

Ale zpět k samotné zahradě. Základní kámen té vůbec první tady byl položen už roku 1930 tím, po němž v těchto krajích dodnes máme mnoho významných stop – Tomášem Baťou. Do té současné mohli první návštěvníci zavítat roku 1948 a od té doby jí rozhodně svou přízeň zachovávají, neboť patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům. Unikátem je rozdělení expozic podle kontinentů.

 

Foto, en.wikipedia.orgHlavní vchod do ZOO

 

Co tu na vás čeká?

Foto, cs.wikipedia.orgAktuálně chová na ploše dvaapadesáti hektarů více než dvě stě deset druhů zvířat. A koho z jejích chlupatých obyvatel tu mohou návštěvníci zaznamenat? Nově třeba hned s nadsázkou přímo „Klapzubovu jedenáctku”. Právě tolik klokaních mláďat zde přivítali letos na začátku roku. Přírůstky do rodiny klokanů rudokrkých se však návštěvníkům v plné kráse představily až na jaře. A je mezi nimi i další albín, jichž tak už ZOO odchovala za historii svojí klokaní skupiny celkem třináct. Zdejší chovatelé si pomalu vydobývají status odborníků na chov těchto živočichů.

Foto, cs.wikipedia.orgChlubit se však tato instituce nemůže jen zvířaty. Nejčerstvější aktualitou odsud je v roce 2006 dokončená tropická hala Yucatan, která je takovou malou ukázkou přírody středoamerického deštného pralesa v srdci Evropy. Místní rostliny pocházejí mimo jiné až z exotické Kostariky. A co se chystá dál? Novinka bude pořádně nebezpečná. V expozici, která se má jmenovat Řeka trávy, najdou domov aligátoři severoameričtí nebo pumy americké.

Plány do budoucna

Dosud největším realizovaným projektem je chystaný Karibuni. Zahrada na něj získala nové pozemky o rozloze čtyřiadvaceti hektarů. Vyroste na nich ukázka fauny i flóry východní a střední Afriky. Turisté dostanou možnost ocitnout se v maximální možné blízkosti zvířat. A současně se je provozovatelé snaží nalákat k tomu, aby tady strávili více času. Budou se totiž moci v tzv. Bomy, což má být taková obdoba kempu v africkém hávu, i ubytovat a zůstat tak přes noc. Filosofií zahrady je totiž minimalizovat skla či mříže a ukázat zvířata v maximálně přirozeném prostředí. Klíčovou je proto pro provoz zejména hlavní letní sezóna.

 

Web:www.zoozlin.eu

 

 

Zdroj videa:YouTube CC, Michal Mašek ZOO Zlín

 

Jak se sem dostanete:


GPS souřadnice ZOO Lešná: 49°16′20″ s. š., 17°42′54″ v. d.

Ze Zlína jezdí z několika zastávek autobus MHD č. 36. (jízdní řády)

Taky je možno využít cyklistickou stezku, která kopíruje až na pár výjimek silniční komunikace vedoucí do ZOO.

 

Cyklostezka, Radicestujeme.eu Cyklostezka, Radicestujeme.eu
Zlín - Kostelec
Cyklostezka spojující cyklisticky ZOO Lešnou a Zlín, odbočka nahoru vede k hotelu Kostelec

MHD Zlín

Jízdenku si lze koupit za 12 Kč v automatu, nebo prostřednictvím SMS za 20 Kč.

 

Přehled ubytování ve Zlíně přes portál booking.com 

 

Restaurace a Penzion Lešná, cena na noc pro dva - 1 560 Kč

 
 

Štípský Šenk, cena na noc pro dva - 780 Kč

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

ZOO Praha

Na návštěvě v Zoo Brno

Největší ptačí zoo na světě

Zoo Hodonín

Zoo Ústí nad Labem

Jak Olomouc k ZOO přišla

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 30.05.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.