Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Albertov

AlbertovAlbertov je pražskou ulicí v částí Praha 2. Spojuje dvě ulice – Ke Karlovu a Na Sloupi. Na křižovatce ulic Na Sloupi a Svobodovy se také nachází stejnojmenná tramvajová zastávka. Svůj název dostal Albertov po MUDr. Eduardu Albertovi, českém chirurgovi a univerzitním profesorovi, který učil na lékařské fakultě UK.

 

 

Albertov jako univerzitní čtvrť

Historie Albertova začíná v polovině 14. století. Tehdy český král Karel IV. vydal pokyn k založení pražského Nového Města. Na svou dobu se přitom jednalo o poměrně revoluční urbanistické pojetí. Na začátku 20. století se koncept této lokality výrazně měnil, když bylo potřeba zde vybudovat univerzitní čtvrť. I v současné době je Albertov místem, kde sídlí Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.

 


Právě na budově Přírodovědecké fakulty byste dnes také našli pamětní desku, která upomíná na datum 17. 11. 1989. Odtud totiž v tento den vykročil průvod, jež měl původně uctít památku Jana Palacha. Zastavit se demonstranti měli na Vyšehradě. Zprvu oficiální akce, jedna z mála tehdy povolených, se však brzy vymkla kontrole vládnoucí strany a odstartovala události vedoucí až k pádu tehdejšího režimu.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Dosud je tak Albertov tradičním místem, kde se lidé shromažďují, aby si tento milník českých dějin připomněli. Naposledy se v roce 2016 organizace vzpomínkového aktu ujala již zmiňovaná Karlova univerzita.

 

Albertov

Albertov

Albertov

Albertov

Albertov

 

I místo, kde se bojovalo za svobodu

Studenti ostatně byli vždy ti, kteří nahlas protestovali proti útlaku a nesvobodě. Na pražském Albertově se demonstrovalo již v roce 1939 proti německým okupantům, když zde probíhal pohřeb zastřeleného studenta lékařské fakulty Jana Opletala.

Z Albertova pak ústí hned několik schodišť, například ty, které vedou do ulice Ke Karlovu, jež tvoří hned 200 metrů z celkové přibližně pět set padesátimetrové délky ulice. Dostali byste se tak přímo k budově matematicko-fyzikální fakulty UK. Nejdelšími schody na Albertově pak jsou ty nazvané Velké Albertovské schody.

Výběr z booking.com


Tip na hotel poblíž této lokality

Hotel

 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Kam vyrazit v Praze?

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Všechny pražské památky na jednom místě

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.