Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

SlaviaMinout při návštěvě Prahy Karlův most, to je jako metropoli skoro nenavštívit. Vidět orloj na Staroměstském náměstí je pro turisty téměř povinností. Praha je ovšem opředena mnoha dalšími pozoruhodnostmi a rekordy.

Co stojí za to o hlavním městě vědět a kam se podívat a ve škole vám o tom pravděpodobně neřekli?

 

 

Největší hrad

Pražský hrad je velmi oblíbenou atrakcí pro návštěvníky z celého světa. Ne každý o něm ovšem ví, že se může pyšnit jedním nej. Tipnete si jeho rozlohu? Je to úplně přesně 7,28 hektarů, což z něj činí největší hrad na světě. A také to dotvrzuje i zápis v Guinessově knize rekordů. Byť o prvenství se s ním poněkud přetahuje britský Windsor, který je největším obývaným hradem. Rozlohou se ovšem se svým českým kolegou měřit nemůže.

 

Pražský hrad

Pražský hrad

 

Nejstarší kavárna

Proslulá Slavia nacházející se na vltavském nábřeží naproti Národního divadla a patří k nezaměnitelným symbolům Prahy. První hosty přivítala už roku 1884 a chodily sem mnohé slavné osobnosti české kultury, mezi jinými například spisovatelé Jaroslav Seifert či Vítězslav Nezval, čemuž ostatně nahrává i blízkost Zlaté kapličky. Kavárna se tak stala místem reflektujícím vlastenecké cítění, což ostatně dokládá i samotný její název.

 

Slavia

 

Nejvyšší vrchol

O mnoha nejvyšších vrcholech naší vlasti dokáže spolehlivě vyprávět už žák základní školy. Ovšem Teleček zná jen málo lidí. Jedná se o nejvyšší vrchol Prahy. Měří 399 metrů a našli byste ho v pražském Zličíně jakožto součást katastrálního území Sobína. A vlastně se tak docela ani o vrchol nejedná, jde totiž „pouze“ o klesající vrchol Růžová, který v tomto bodě protíná hranici hlavního města.

 

 

Nejstarší panelový dům

A to nejenom v Praze, ale rovnou v celé České republice. Našli byste ho v Ďáblicích, konkrétně stojí v ulici U Prefy a poznáte ho podle popisného čísla 771. Projekt vznikl už roku 1958 dle návrhu architekta Jaroslava Wimmera a s pozdějšími panelovými domy hojně vznikajícími v 70. a 80. letech má společného jen pramálo. K samotné realizaci domu ale došlo o několik let později, konstrukce domu z panelů totiž nevzbuzovala přílišnou důvěru soudobých statiků.

 

Největší stadion

Tímto titulem se honosí stadion na pražském Strahově. Jeho rozloha činí 62 876 m² a nachází se na stejnojmenném Strahovském kopci. Stavba začala již roku 1926 pro VIII. Všesokolský slet. Na počátku tohoto století si v té době chátrající stavbu pod svá křídla převzal fotbalový klub AC Sparta Praha, jemuž od té doby slouží. Mimo to je Strahov častým dějištěm kulturních akcí. Od roku 2003 je rovněž na seznamu nemovitých památek.

 

 

Nejkratší ulice

Je nenápadná ulička vedoucí z ulice Karoliny Světlé, z níž se můžete průchodem v domě čp. 268 dostat do ulice U Dobřenských. Je poměrně úzká a měří pouhých zhruba 40 metrů, což z ní činí tu vůbec nejkratší ulici v hlavním městě. Svůj název dostala už ve 14. století, je odvozený od jména Bořivoj.

 
         Mohlo by vás zajímat: Podniky v Praze spjaté se slavnými osobnostmi
 

Ubytování

 

 

 

        Přehled všech pražských památek, čtěte zde
         
         

 

 

   
  Čtěte také:
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 

Kde lze v Praze opéct buřty?

 

Kam lze plout na lodi z Prahy?

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.