Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Celetná ulice

CeletnáCeletná je pražskou ulicí, kterou byste našli konkrétně v části Praha 1. Měří zhruba 400 metrů a vede od bývalého Králova dvora, kde dnes stojí Obecní dům, z nynějšího náměstí Republiky směrem k Prašné bráně a končí na Staroměstském náměstí.

 

 

 

 

 

Historie a současnost Celetné ulice

Také se jedná o první úsek tzv. Královské cesty, jejíž cíl je na Pražském hradě. Jde o jednu z nejstarších pražských ulic. Již ve 13. či 14. století se tu usazovali pekaři. Podle nich nakonec ulice dostala svoje jméno. Původně se totiž jmenovala Caletná podle caltnéřů, kteří pekli calty čili housky. Nyní je především pěší zónou, ač v minulosti byste tu mohli vidět i jezdit tramvaje.

 

 

       Ubytování v této lokalitě  

        Hotel U Zlateho jelena

              Cena za noc: 2 250 Kč
   

 

Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Až dodnes můžeme vidět původní středověký půdorys. Celetnou ulici lemuje celá řada významných a architektonicky zajímavých staveb. Ve sklepeních jednotlivých domů byly objeveny základy původních románských a gotických budov, nicméně z těch postupem doby vznikla především šlechtická a měšťanská sídla. Stávající podobu získala Celetná v roce 1987, kdy si prošly zdejší domy kompletní rekonstrukcí a dočkaly se obnovených fasád.

 

Celetná

Celetná

Celetná

Celetná

 

Architektonické zajímavosti

V současné době tu tak sídlí například stejnojmenné divadlo, které nalezlo vhodné prostory v barokním Menhartovském paláci, dále také Institut umění - Divadelní ústav, který byste našli v téže budově.

 

 

Mezi jiné zajímavosti Celetné ulice patří rovněž dům U Zlatého anděla s čp. 588/29. Ten dostal svoje jméno podle výrazného domovního znamení. Při svých návštěvách české metropole v něm svého času přebýval slavný hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. V domě U Tří královen zase mezi lety 1896 a 1907 žil spisovatel Franz Kafka.

 

 
            Mohlo by vás zajímat: Místa v Praze, které stojí za to navštívit
 

 

Jiný zdejší skvost představuje dům U Černé Matky Boží čp. 569/34. Ten je vrcholným dílem české kubistické architektury. Za návrhem stojí slavný český architekt Josef Gočár. Svůj název získal podle barokní sošky, kterou můžeme spatřit na nároží domu. Dnes jeho interiéry z největší části využívá Uměleckoprůmyslové museum, díky němuž mají návštěvníci možnost shlédnout expozici věnovanou kubismu.

 

Museum voskových figurin

 

Hračky U Zlatého lva

 

             Přehled všech pražských památek
       

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.