Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Do Blanska nejen za Macochou

Punkevní jeskyněJihomoravské okresní město Blansko se nachází necelých 20 km severně od Brna. Do města samotného se dostanete z Brna i odjinud  autem, autobusem nebo vlakem. Turisticky je město a jeho nejbližší okolí velice zajímavé. Především proto, že Blansko je branou do proslulého Moravského krasu.

Pokud se ve městě ocitnete poprvé a budete chtít získat co nejvíce rad a informací, bude ideální navštívit městskou informační kancelář „Blanka“. Zde se od ochotného personálu zcela bezplatně dozvíte informace o možnostech ubytování, stravování, o historických památkách a nejbližších kulturních, sportovních a společenských akcích.

 

 

Rovněž si zde můžete zarezervovat vstup do vybraných objektů včetně nejvíce navštěvované Punkevní jeskyně, která je nejznámějším lákadlem Moravského krasu

 

Blansko z výšky

Blansko z výšky, autor fotky - Pan Hyde (Own work) [CC BY-SA 3.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)],  Wikimedia Commons

 

Místní zámek a muzeum

Muzeum Blansko je umístěno v místním zámku. Ten byl původně středověkou tvrzí pocházející již ze 13. století. V 16. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, který byl po poničení za třicetileté války obnoven o sto let později v barokním slohu.

Po novodobé celkové rekonstrukci se zámek stal sídlem muzea, která vás díky bohatým expozicím seznámí s historií města i celého Blanenska.

 

Renesanční zámek v Blansku

Renesanční zámek v Blansku


Dozvíte se i o všech majitelích, kteří vlastnili toto panství, z nichž nejznámějším rodem byli Salmové. Jejich hlavním sídlem byl zámek v blízkém Rájci-Jestřebí. V muzeu nechybí ani výstavy dokumentů o Moravském krasu, o historii blanenského hutnictví a místní tradiční výrobě dekorativní i užitkové litiny. Poučíte se i o historii původní tvrze, která nesla název Blanseka, z čehož byl odvozen dnešní název města. 

 

Turistické zajímavosti ve městě

O tradici železářství a výroby litiny svědčí kromě muzejních expozic také litinové sochy na Wanklově náměstí a v zámeckém parku, nebo jedinečná litinová kašna na nádvoří zámku. Unikátní a kuriózní je dřevěný kostelík, který byl v minulém století do Blanska přestěhován z Podkarpatské Rusi.

 

Fontána na náměstí

Fontána na náměstí v centru města

 

Další lákadla

Nejlepším obdobím pro návštěvu Blanska a jeho okolí je léto. Můžete se osvěžit v městském aquaparku s velkým koupalištěm a mnoha sportovišti. Na výlet se můžete vydat do blízkého Moravského krasu, který je světově známý jeskyněmi, zejména Punkevní, kterou budete projíždět na loďkách a obdivovat bohatou a nádhernou krápníkovou výzdobu.

 

 

Největší atrakcí je ovšem propast Macocha, jejíž hloubka 138 m bere dech. Kousek odtud leží oblíbená rekreační obec Jedovnice s rybníkem Olšovec, na kterém se každým rokem pořádají závody motorových člunů.

 

Macocha

Propast Macocha

 

Přehled ubytování přes portál booking.com

Blansko

 


 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
  Velké přehrady a jezera na Jižní Moravě
  ZOO Brno
   

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.