Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Do Blanska nejen za Macochou

Punkevní jeskyněJihomoravské okresní město Blansko se nachází necelých 20 km severně od Brna. Do města samotného se dostanete z Brna i odjinud  autem, autobusem nebo vlakem. Turisticky je město a jeho nejbližší okolí velice zajímavé. Především proto, že Blansko je branou do proslulého Moravského krasu.

Pokud se ve městě ocitnete poprvé a budete chtít získat co nejvíce rad a informací, bude ideální navštívit městskou informační kancelář „Blanka“. Zde se od ochotného personálu zcela bezplatně dozvíte informace o možnostech ubytování, stravování, o historických památkách a nejbližších kulturních, sportovních a společenských akcích.

 

 

Rovněž si zde můžete zarezervovat vstup do vybraných objektů včetně nejvíce navštěvované Punkevní jeskyně, která je nejznámějším lákadlem Moravského krasu

 

Blansko z výšky

Blansko z výšky, autor fotky - Pan Hyde (Own work) [CC BY-SA 3.0 (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)],  Wikimedia Commons

 

Místní zámek a muzeum

Muzeum Blansko je umístěno v místním zámku. Ten byl původně středověkou tvrzí pocházející již ze 13. století. V 16. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek, který byl po poničení za třicetileté války obnoven o sto let později v barokním slohu.

Po novodobé celkové rekonstrukci se zámek stal sídlem muzea, která vás díky bohatým expozicím seznámí s historií města i celého Blanenska.

 

Renesanční zámek v Blansku

Renesanční zámek v Blansku


Dozvíte se i o všech majitelích, kteří vlastnili toto panství, z nichž nejznámějším rodem byli Salmové. Jejich hlavním sídlem byl zámek v blízkém Rájci-Jestřebí. V muzeu nechybí ani výstavy dokumentů o Moravském krasu, o historii blanenského hutnictví a místní tradiční výrobě dekorativní i užitkové litiny. Poučíte se i o historii původní tvrze, která nesla název Blanseka, z čehož byl odvozen dnešní název města. 

 

Turistické zajímavosti ve městě

O tradici železářství a výroby litiny svědčí kromě muzejních expozic také litinové sochy na Wanklově náměstí a v zámeckém parku, nebo jedinečná litinová kašna na nádvoří zámku. Unikátní a kuriózní je dřevěný kostelík, který byl v minulém století do Blanska přestěhován z Podkarpatské Rusi.

 

Fontána na náměstí

Fontána na náměstí v centru města

 

Další lákadla

Nejlepším obdobím pro návštěvu Blanska a jeho okolí je léto. Můžete se osvěžit v městském aquaparku s velkým koupalištěm a mnoha sportovišti. Na výlet se můžete vydat do blízkého Moravského krasu, který je světově známý jeskyněmi, zejména Punkevní, kterou budete projíždět na loďkách a obdivovat bohatou a nádhernou krápníkovou výzdobu.

 

 

Největší atrakcí je ovšem propast Macocha, jejíž hloubka 138 m bere dech. Kousek odtud leží oblíbená rekreační obec Jedovnice s rybníkem Olšovec, na kterém se každým rokem pořádají závody motorových člunů.

 

Macocha

Propast Macocha

 

Přehled ubytování přes portál booking.com

Blansko

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.10.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!