Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kaprova ulice - informace

Kaprova uliceKaprovu ulici byste mohli objevit v Praze, konkrétně v městské části Praha 1. Jde o jednu z nejstarších pražských ulic.

 

 

 

Původ a vývoj názvu Kaprovy ulice

V dobách minulých spojovala Staroměstské náměstí s brodem přes řeku Vltavu. Ten byste našli v místech, kde nyní stojí Rudolfinum.

Pravděpodobně tato ulice tvořila spojnici i s dřevěným mostem, který v této lokalitě stával.

 

 

Původ jejího názvu bývá někdy přisuzován domu U tří kaprů, respektive příslušnému domovnímu znamení, které se na něm nachází. Historikové však mají jinou teorii o vzniku tohoto jména. Souvisí se staroměstským primátorem Petrem Kaprem z Kaprštějna, který zmiňovaný dům koupil ve druhé polovině 16. století.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Kaprova ulice

Kaprova ulice

 

Ulice se však od počátku svých dějin Kaprova nejmenovala. Zpočátku se jí říkalo Svatovalentinská. To souvisí s kostelem sv. Valentina, o něm máme první zmínky z první poloviny 13. století. Stával na rozhraní ulice Kaprovy a Valentinské. Zbořen pak byl v roce 1794.

Později pak máme doloženo označení Kaprova, případně Kaprovic či také Kaprová ulice, které se ujalo díky výslovnosti.

 

Kaprova ulice

Kaprova ulice

Na ulici Kaprova 14/13, 110 00 Staré Město se nachází směnárna s dobrými kurzy

 

 

Vznik současné podoby

Dnešní Kaprova ulice je středobodem společenského i kulturního života, které navštěvuje mnoho Pražanů i cizinců, najdete tu například centrum Franze Kafky, kde se nachází galerie a stálá expozice pojednávající o životě slavného spisovatele. Navštívit zde stejně tak můžete mnoho útulných kaváren či restaurací. Není proto divu, že Kaprovu ulici si jako místo svého bydliště vybral i slavný hudební skladatel Jaroslav Ježek, proslulý především jazzovou inspirací, který zde přebýval v jednom domě.

 

 

Svou novodobou podobu nicméně získala ulice až poměrně pozdě, ve 20. století. Tehdejší architekti zcela proměnili její koncept po asanačním zásahu, jež v této lokalitě postihl Židovské Město. Tímto zásahem současně utrpěl i jeden z nejvzácnějších pražských domů, ten s číslem popisným 16, který byl stržen.

 

 

 
          Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za navštívení
 

 

Výběr z booking.com

Ubytování v této ulici → rezervace hotelu

 

Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org, Kaprova ulice propojue Staroměstské náměstí s náměstím Jana Palacha

 

       Přehled všech pražských památek a zajímavostí
       

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 

Staroměstské náměstí - informace, fotky

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.