Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Karlínské náměstí

KarlínKarlínské náměstí byste našli, jak už dává tušit jeho název, na pražském Karlíně, tedy v městské části Praha 8.

 

 

 

Stručný pohled do historie

Náměstí tvoří pomyslné srdce této čtvrti a rozkládá se na celkové ploše 1,54 hektaru. Má obdélníkový půdorys a jeho dnešní podoba je parková. Vzniklo na přelomu 18. a 19. století, což bylo období, které pro tuto lokalitu znamenalo poměrně čilý stavební ruch. Přesné plány počítaly i s centrem tehdejšího předměstí a tak vzniklo dnešní Karlínské náměstí. Tou dobou se ovšem Karlínské ještě ani zdaleka nejmenovalo.

 

 

Na počátku jeho existence se mu říkalo jednoduše Náměstí. Pak dostalo název podle školy, která v těchto místech stávala, a až od roku 1877 se jmenovalo Karlínské. Což mu ovšem dlouho nevydrželo, neboť mezi lety 1883 a 1940 došlo k jeho přejmenování na Jungmannovo na počest českého spisovatele, filologa a národního buditele Josefa Jungmanna. Později se název měnil i na Cyrilometodějské podle zdejšího kostela nebo Březinovo náměstí po básníkovi Otokaru Březinovi. Opět Karlínské je od roku 1961.

 

Poloha náměstí, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

    Výběr ubytování z booking.com v této lokalitě 

 

Hotel Alwyn

Cena na noc pro dva - 2 620 Kč
 

Julin Apartment Karlin

Cena na noc pro dva - 1 820 Kč

 

Karlín

Karlín


Karlínské náměstí v současnosti

Poslední výraznější úprava tohoto prostranství pochází z roku 2015, kdy náměstí absolvovalo celkovou revitalizaci, nezbytnou po povodních z roku 2002, spočívající v obnově zeleně, nových lavičkách a mnoha dalších úpravách. Cílem byla citlivá rekonstrukce v souladu s požadavky památkové péče, která by co nejvíce odpovídala původnímu pojetí této lokality. Současnou tvář předurčuje i dětské hřiště a fontána, která tvoří spolu s již zmiňovaným kostelem sv. Cyrila a Metoděje dominantu náměstí.

 

 

Pod náměstím se táhne trasa B Pražského metra, na severní straně náměstí vymezuje Sokolovská ulice, jeho středem pak prochází ulice Křižíkova. Ze severního směru z něj vybírá ulice zvaná U nádražní lávky, dále jsou to ulice Kollárova a Peckova. Od roku 2012 se náměstí, stejně jako kašna a kostel, může pyšnit statusem kulturní památky.

 

 

 
         Čtěte také: 10 zajímavých míst v Praze, které stojí za to navštívit
 

 

 
 
              Přehled všech pražských památek
       


 * Mohlo by vás zajímat:

    Mapa městské části Karlín

    Divadlo Karlín

    Invalidovna - fotky, informace

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Grilování v Karlíně

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.