Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cykloturistika     

Na kole Lužickými horami

Lužické hory se rozkládají na severu Čech a tvoří přirozenou hranici se sousedním Německem. Znalcům dějepisu se vybaví pojem Lužičtí Srbové. Tento národ má mnoho společného s Čechy, m.j. kulturu nebo lidovou architekturu, která je v této oblasti známa svými roubenými chalupami. Zajímavé stavby, pozůstatky hradů, spoustu impozantních výhledů a přírodních krás Lužickým hor můžete poznat i ze sedla svého  bicyklu.

 

 

 

 

Přejezd Lužických hor

Začít můžete například v obci Studený, která leží na pomezí Lužických hor a národního parku České Švýcarsko. Do Studeného se dostanete autem při odbočení z hlavní silnice z České Kamenice na Rumburk v obci Líska. Druhá možnost je vlak, nejbližší nádraží je v České Kamenici vzdálené asi 6 km.

 

Ze Studeného na Studenec

První zastávku si můžete udělat na kopci Studenec, kde byla zrekonstruována kovová rozhledna. Na kole musíte vrchol objet ze severu po upravené lesní cestě stoupající zpočátku podél Studeného potoka. Dál se napojíte na červenou turistickou značku, která vás zavede k rozcestí Krásný buk. Stojí zde roubená myslivna, kde je po dobu hlavní sezóny občerstvení a také malé muzeum pohraničního opevnění. I další cesta vede kolem těchto bunkrů zvaných „řopíky“.  

 

Jedlová

Po červené značce dojedete k další perle na pomyslném náhrdelníku Lužických hor. Je jí Jedlová, kde se v nádražní restauraci můžete občerstvit, nebo si vyjet na stejnojmenný kopec, kde je impozantní výhled z kamenné rozhledny a také hostinec. Pak můžete pokračovat sjezdem po lesních cestách až ke zřícenině hradu Tolštejn, což je nejzachovalejší hradní zřícenina Lužických hor. Odtud na vás bude čekat prudký sjezd do obce Lesná.

 

Luž

Dalším postupným cílem může být nejvyšší hora tohoto pohoří – Luž. Většina cyklistů se spokojí s výjezdem do sedla hory, kde je restaurace a ubytovací možnosti. Výjezd na vrchol Luže je pouze pro nejzdatnější, stejně tak sjezd.
V Lesné přejedete silnici a vydáte se po lesní cestě k rozcestí Pod Ptačím vrchem, odkud vede až k chatě Luž jeden z nejkrásnějších úseků. Pojedete prakticky po hřebenu, ze kterého jsou nádherné výhledy na českou i saskou stranu.

 

     Tip na ubytování: Penzion Braun   Cena na noc pro dva - 680 Kč
   
Tip na ubytování: Penzion Koudela
Cena na noc pro dva - 580 Kč

 

Jak dál

Od chaty Luž můžete sjet do německého lázeňského města Jonsdorf a pokračovat po německé straně kolem hory Hvozd a do hraniční obce Petrovice a odtud do Jitravy. Zde je přírodní unikát obrovské Bílé kameny připomínající zkamenělé ležící slony. Z Jitravy jsou to jen dva kilometry na železniční zastávku v Rynolticích. V Jitravě také končí Lužické hory, na které zde navazuje Ještědský hřeben.

 

Celková délka trasy: cca 50 kilometrů (podle volby variant)

Náročnost: střídají se prudká stoupání s náročnými sjezdy po lesních, šotolinových i asfaltových cestách

Ubytovací možnosti: Jiřetín pod Jedlovou, chata Luž, Horní Světlá, Krompach, Petrovice, Jitrava nebo Jablonné v Podještědí.

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.