Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Maltézské náměstí

Maltézské náměstí se nachází v Praze, na Malé Straně. Svůj název získalo podle řádu maltézských rytířů, kteří v těchto místech sídlili již ve 12. století.

 

 


Náměstí, z něhož dýchá historie

Proto nyní náměstí patří k vůbec nejstarším malostranským lokalitám a pro svou historickou atmosféru bývá označováno za jeden z nejkrásnějších koutů Prahy. Řádu věnoval ve druhé polovině 12. století tehdejší český král Vladislav II. kostel Panny Marie na malostranském břehu u kamenného mostu. Tento kostel stával v místech důležitého přechodu přes řeku Vltavu.

Malteziáni si zde v průběhu času vybudovali svoje významné sídlo. Vznikly tu hospodářské budovy, dále špitál a klášter s kostelem. Kostel Panny Marie pod Řetězem pochází z roku 1389. Dosud se svými dvěma věžemi tvoří významnou dominantu náměstí.

Naproti němu rovněž najdeme barokní sousoší sv. Jana Křtitele, patrona maltézského řádu. Výchozím materiálem se autorovi, jímž je Ferdinand Maxmilián Brokof, stal pískovec. Hlavní sochu doplňují další – s motivy andělů. Tvář anděla bývá současnými historiky pokládána za kryptoportrét samotného tvůrce.

 

Maltézské nám. 291/11, 118 00 Malá Strana

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

   Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

      Hotely v blízkosti tohoto náměstí

   

Glamour Grand Apartment

Cena na noc pro dva -  2 420 Kč
   

Prague Kampa Park Apartment

Cena na noc pro dva - 3 120 Kč

 

 

Maltézské nám. 292/10, 118 00 Malá Strana

 

Moderní uspořádání Maltézského náměstí

Maltézské náměstí nespadá do půdorysu nejranější fáze ohrazeného podhradí a i původních městských hradeb. Součástí města se stalo až za vlády Karla IV. Tehdy došlo ke zvětšení plochy Malé Strany, stalo se tak vlivem výstavby Hladové zdi. Ke sjednocení různých částí pod stávající jednotný název Maltézské náměstí pak dochází ještě později – až ve druhé polovině 19. století.

Dnes do něj ústí také trojice ulic - Prokopova, Harantova a Nebovidská. A obklopuje jej celá řada významných staveb. Jednou z nejdůležitějších je Nostický palác, barokní kulturní památka, aktuálně sídlo Ministerstvo kultury České republiky. Mezi další pozoruhodné památky patří palác Turbů či palác Straků z Nedabylic, k dnešnímu dni využívaný Konzervatoří Jana Deyla a střední školou pro zrakově postižené Praha.

 

Nostický palác

Nostický palác

 

 

Dům U zlatého a bílého jednorožce

 

Budova Velvyslanectví Japonska

 

Španělská restaurace, Maltézské nám. 293/9, Malá Strana, 118 00 Praha

 

           
       Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které byste neměli zapomenout navštívit    
           

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Mapa - Malá Strana

Malá Strana, jedna z nejmalebnějších částí Prahy

Hrady a zámky v Praze

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.