Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Melantrichova ulice

Melantrichova ulice je úzká, přesto však velmi frekventovaná ulička vedoucí ze Staroměstského náměstí na ulici Na Můstku. Kvůli ochraně životního prostředí a omezení automobilové dopravy zde měla být zavedena tramvajová, ovšem k tomu nakonec nikdy nedošlo, a tak se z romantiky této uličky můžeme těšit dodnes.

 

Změna jmen v proudu času

Jak už to tak s názvy ve velkých a starých městech bývá, do dnešní doby se nezachoval ten původní a změn prodělala ulice hned několik. První zmínky o této uličce pochází ze 14. století, kdy nesla název Junošova.

 

 

Jan Junoš vlastnil dům č. 504 na této ulici a sám zastával od roku 1322 úřad rychtáře. V tomtéž domě, ovšem o víc jak 250 let později, zde sídlil tiskař Daniel Sedlčanský, jenž zde roku 1597 tiskl první české noviny, a předběhl tak Němce, Angličany či Francouze.

 

Zdroj mapy: Openstreetmap.org

 

 

Prvního přejmenování se ulice dočkala díky husitským válkám, kdy se jí říkalo Kunšova nebo také Kunšovic. Toto označení dostala podle oddaného válečníka Jana Žižky z Trocnova Kunše z Bělovic, jenž vedl Táborské proti Staroměstským přímo v těchto místech. A Kunšova zůstala ulice až do 17. století.

V té době se zde prodávala síra a ulice tak dostala německý název Schwefelgasse, v doslovném překladu Sirná ulice, česky se jí však říkalo Sirková, ačkoliv sirky v té době ještě ani nebyly.

 

Melantrichova ulice

 

Současný název byl zaveden roku 1894. Odvozen byl od slavného českého tiskaře Jiřího Melantricha z Aventina, jenž koupil v této ulici roku 1563 dům č. 471, kterému se říkalo U dvou velbloudů, a měl zde svou tiskárnu, ale i vinotéku, kde prodával své vlastní víno. Podnik sice spadl do klína jeho synovi, ovšem všechno řídil Daniel Adam z Veleslavína, jehož syn nakonec celou tiskárnu zdědil. Pak ale přišla bitva na Bílé hoře, o tiskařství přišel a bylo po slavném podniku.

 

 

           Ubytování v této lokalitě  

            Melantrichova Apartment  

Cena na noc: 1 460 Kč
   
 

Melantrichova ulice dnes

Tak frekventovanou se stala zejména proto, že končí přímo naproti pražskému orloji. Za zmínku ovšem stojí také to, že zde sídlí Muzeum hlavního města Prahy nebo Tayflův dům hned naproti, kterým se dá projít, po následném průchodu domem Železné dveře, až na Michalskou ulici.

 

 

Hotel Melantrich

 

Le Cinque Corone, Melantrichova 465/11, 110 00 Staré Město - Praha 

 

              Přehled všech pražských památek
       

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mapa městské části Staré Město

Kam v Praze?

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.