Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Pražský orloj

Pražský orlojJinak se mu také říká Staroměstský orloj, to podle umístění ve věži Staroměstské radnice, kde je skutečně nepřehlédnutelný. A proto se denně nachází doslova v obležení davu turistů.

Je opředen řadou tajemných pověstí. Podle jedné z těch nejslavnějších, jež se váže už k jeho vzniku, mu vdechl život mistr Hanuš a za svoje životní dílo zaplatil krutou daň – pražští radní ho dali oslepit, aby nemohl podobnou nádheru vytvořit ještě někde jinde.

 

 

 

Historikové však na báje a mýty mnoho nedají a za poněkud pravděpodobnější pokládají autorství Mikuláše z Kadaně. A za pravdu jim dává vůbec první písemná zmínka o této významné pražské pamětihodnosti, která pochází z roku 1410.

 

Pražský orloj

 

Dodnes si orloj uchoval podobu složenou z astronomického ciferníku a kalendářní desky. Autorem jejího originálu je Josef Mánes, ten už tu ale dnes nenajdete, jelikož je uložen v Muzeu hlavního města Prahy.

 

 

Zrakům zájemců je tak přístupna „pouze” kopie. Nad ciferníkem jsou dvě okna, v nichž se každou hodinu pohybují apoštolové, což patří mezi oblíbenou kratochvíli návštěvníků. Celek ještě doplňují sochy, ozvučený kohout a busta anděla. Pod sochařskou výzdobou je podepsáno další významné jméno českého umění – vytvořila ji dílna proslulého Petra Parléře. Prvotním účelem celého mechanismu přitom mělo být vyobrazení pohybu nebeských těles, nikoli ukazování času. Navíc dodnes hodiny nezobrazují čas letní.

 

Pražský orloj Pražský orloj
   

Chod celého systému obstarává mechanický hodinový stroj. Zde už odborníci podíl mistra Hanuše připouštějí. Nevytvořil ho sice, ale později ho spravoval a podílel se na jeho úpravách. Těch zařízení za svou existenci absolvovalo několik. Nejrozsáhlejší poté, co bylo výrazně poničeno v roce 1945, když v Praze probíhalo povstání.

Dnes cenná kulturní památka, zapsaná na seznam UNESCO, tehdy měla velké štěstí, že zůstala v původní podobě, jelikož padaly návrhy se poničeného stroje prostě zbavit a nahradit ho moderní verzí. Naštěstí, vzdor tehdejší politické situaci, se hlavně bratři Vesečtí zasloužili významným způsobem o jeho opravu. Zachovali nám tak unikát, který je celosvětově jedinečný díky tomu, že je z větší části původní.

 

Pražský orloj

 

Orloj po rekonstrukci v roce 2018

 

                                           Průvodce Prahou, čtěte zde
         

 

 

 

Poloha orloje, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Mohlo by vás zajímat:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Kam vyrazit v Praze?

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.