Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Michalská ulice - fotky, informace

Michalská uliceUlici pojmenovanou Michalská bychom našli ve více městech, my se ovšem zaměříme na tu pražskou. Nachází se konkrétně na Starém Městě a jde o velmi klidnou ulici, která měří zhruba 250 metrů.

 

 

 

Historický vývoj ulice

Michalská vychází z Uhelného trhu a přes průchod skrze Richterův dům jej propojuje s Malým náměstím. Počátky historie této ulice můžeme hledat už ve 12. století. To v těchto místech již stával kostel sv. Michala. Původně se jednalo o románskou stavbu. Z prvotní podoby se nám však už mnoho nedochovalo.

 

Poloha ulice, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Nynější tvář kostela pochází až z 18. století. V té době si prošel barokní přestavbou, za níž stál český architekt František Ignác Prée.

Na počátku se ulice jmenovala U sv. Michala, také se tu říkalo Za svatým Michalem, v 60. letech 18. století se můžeme na krátkou dobu setkat rovněž s pojmenováním Melounová, to podle domu U Zlatého melounu. Pak si až do současnosti podržela název Michalská.

 

Michalská ulice

Michalská ulice

   

      Apartman v centru Prahy

Cena 1 250 Kč/noc, v blízkosti ulice Michalská
   

 

 

Iron Gate Hotel

 

Významné budovy a jejich osudy

V této ulici bychom našli celou řadu domů, za jejichž zdmi se odehrávaly zajímavé životní osudy. Za zmínku stojí například dům U Jelena čp. 440, kde prožil svůj život slavný český spisovatel Karel Jaromír Erben.

Zajímavé dějiny za sebou má i již zmiňovaný dům U Zlatého melounu. Dům pochází ze 13. století a dosud je na něm patrné zachovalé gotické jádro v podobě sklepů a přízemí. Na počátku 18. století se stavba dostává do majetku hraběte Jana Nepomuka Rudolfa Chotka. Jeho syn jej následně propojil se sousedním domem, který se mu podařilo odkoupit.

V roce 1828 v domě začíná fungovat slavná Linkova taneční škola. Vystřídalo se v ní mnoho významných osobností české kulturní sféry - Vítězslav Hálek, Adolf Heyduk a též Jan Neruda. Pro něj měla taneční škola doslova fatální význam. Potkal zde totiž svou velkou životní lásku Annu Holinovou.

 

Dům u Zlatého melounu

Foto: Dům U Zlatého melounu

 

V 19. století se budova zase proměnila ve sklad a půjčovnu klavírů. A opět se tu střídaly slavné hvězdy hudební scény jako Petr Iljič Čajkovskij či Sergej Rachmaninov.

 

 

V domě U Zlatého půlkola zase mezi roky 1790 a 1792 sídlila Krameriova Česká expedice. Dnes se na jejím místě opět nachází knihkupectví, které na tuto tradici navazuje.

 

Hotel U Staré Paní

 

Rezervace ubytování - U Stare Pani - At the Old Lady Hotel


 
              Čtěte také: 10 míst v Praze, které stojí za to navštívit
 

 

Pražská Čokoládová Manufaktura, adresa: Michalská 970/20, 110 00 Staré Město

 

Zephyr Excelent, Michalská 13, Staré Město Praha 1, 110 00 Praha

 

Zlatá Lyra, adresa: Michalská 440/11, 110 00 Staré Město

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mapa městské části Staré Město

Zajímavosti našeho hlavního města

Hrady a zámky v Praze

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.