Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Muzeum Policie České republiky

Muzeum policieMuzeum Policie České republiky byste našli v Praze-Karlově. Původně se v těchto prostorách nacházel klášter.

 

 

 

Vznik a vývoj muzea

Ten nechal založit český král Karel IV. už v roce 1350 pro potřeby augustiniánského řádu. Zrušen byl z popudu císaře Josefa II. v 18. století. Následně sloužila budova různým účelům, než její brány definitivně zavřel nevyhovující technický stav. Až teprve v roce 1960 připadla do majetku Ministerstva vnitra České republiky. Následně zde vznikl Státní oblastní archiv. Stavba si také prošla důkladnou rekonstrukcí.

 

 

Počátky činnosti muzea se pak datují zhruba do poloviny 60. let minulého století. Tomu nynějšímu předcházelo Muzeum Pohraniční stráže, v 70. letech 20. století transformováno na Muzeum Sboru národní bezpečnosti a vojsk ministerstva vnitra. Samotné Muzeum Policie České republiky pak bylo založeno v dubnu roku 1991.

 

Muzeum Policie

Muzeum Policie

Muzeum policie

 

Současné expozice

Expozice současného muzea se zaobírá historií, vznikem, vývojem a činností bezpečnostních sborů na území našeho státu a dále i oblastí kriminalistiky jako takové, a to jak v podobě písemností, tak například i zbraní, střeliva a vojenské techniky. Mapuje konkrétně období zhruba od roku 1875 a dnes se může pochlubit již více než tisícovkou exponátů. Některé z nich si návštěvníci dokonce mohou i na vlastní kůži vyzkoušet. Pojetí expozice v podstatě odpovídá i prostoru, ve kterém se nyní nachází, křížová chodba se totiž dělí na čtyři části a zároveň proto odpovídá i čtyřem částem výstavy.

 

 

Stávající ředitelkou muzea je PhDr. Marcela Machutová. Zájemcům se otevírá po celý rok, mimo pondělků.

Zajímavé jsou nejen interiéry muzea, ale také jeho bezprostřední okolí. Na prostranství zrekonstruovaného parku vznikly přírodní galerie a dětské dopravní hřiště. Stejně tak si venku můžete prohlédnout některé rozměrnější exponáty, například vrtulník Mil Mi-2 používaný v hojném počtu od roku 1972 také v tehdejším Československu.

 

                           Další zajímavá pražská muzea

Náprstkovo muzeum

Muzeum asijských, afrických a amerických kultur.

Více informací zde

Národní muzeum

Různorodé expozice

Více informací zde

Muzeum Karla Zemana

Určeno pro filmové nadšence Více informací zde

Muzeum MHD v Praze

Určeno všem příznivcům tramvají Více informací zde

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.