Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Na běžky do Železné Rudy

Rozcestí na Hůrce, památný stromLetos jsme se rozhodli v zimě vyrazit na běžky a za krásou našich hor. Rozhodli jsem se pro Šumavu, jelikož běžkování po zdejších kopcích je v rodině mé maminky hluboko zakořeněné, a tak jsme měli velkou inspiraci. Dalším důvodem bylo, že i přes velmi slabou zimu šumavské vrcholy oplývaly stálou sněhovou pokrývkou. Pro nás, co jezdíme po naší milé vlasti vlaky a autobusy, vlastního dopravního prostředku nemaje, hrálo velký význam vlakové spojení do dané lokality. Nakonec volba padla na Železnou Rudu.

Toto historické horské město dnes těží zejména z turistického ruchu, především zimního (ikdyž Šumava je nádherná i v jiných ročních dobách), v historii, jak sám název napovídá se zde těžila ruda a také zde stála nejstarší sklárna na našem území. Město je výborným výchozím bodem pro milovníky zimních sportů. Jezdí sem pravidelně vlak, dokonce i rychlík spojuje Železnou Rudu s Prahou, takže nemusíte s lyžemi několikrát přestupovat.

 

 

Ubytování nabízí velký počet penzionů i hotelů s možností polopenze nebo vaření si v kuchyňce. Pro sjezdové lyžaře či snowbordisty je zde celá řada sjezdovek, nedaleký areál Špičák láká množstvím sjezdovek všech obtížností. A konečně pro milovníky běžeckého lyžování je tento kout Šumavy učiněný ráj. V Alžbětíně začíná či končí Šumavská magistrála, udržovaná běžecká trasa, která vás provede přes Železnou Rudu, Prášily, podíváte se na Modravu, na Kvildu a  skončíte v Zadově. Můžete tak projet skoro celý hřeben Šumavy. Na tuto běžkařskou "dálnici" navazuje spousta dalších udržovaných stop. Ve fantazii se meze nekladou a je-li dobrá sněhová pokrývka, můžete vytvořit pestrou paletu výletů s nádhernými výhledy. Některé trasy pokračují i do sousedního Německa. Pro přehled o aktuálním stavu tras doporučuji web http://bilastopa.cz.

 


Bílá stopa
Jako velmi pěknou nenáročnou trasu mohu doporučit cca 15 km výlet Prášily - Debrník.

 

Prášily-Debrník, mapy.cz

Tučná modrá čára znázorňuje Šumavskou magistrálu. Z Prášil se vydáte po zelené a pokračujete až do Hůrky. Na rozcestí Bývalá Stará Hůrka se dáte do leva, poté na Rudské křižovatce opět doleva. Odtud vede delší stoupání na hřebeny, ale budete odměněni krásným výhledem a vědomím že posledních 5 km do Železné Rudy pojedete pěkně z kopečka.

 

Na vrcholcích Šumavy

Jak jsem již řekla, fantazii se meze nekladou a výlety můžete plánovat dle libosti a vašich schopností. Snad nezbývá než popřát, ať se vydaří počasí.

 

Autor: Martina Zemanová

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 16.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.