Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Na běžky do Železné Rudy

Rozcestí na Hůrce, památný stromLetos jsme se rozhodli v zimě vyrazit na běžky a za krásou našich hor. Rozhodli jsem se pro Šumavu, jelikož běžkování po zdejších kopcích je v rodině mé maminky hluboko zakořeněné, a tak jsme měli velkou inspiraci. Dalším důvodem bylo, že i přes velmi slabou zimu šumavské vrcholy oplývaly stálou sněhovou pokrývkou. Pro nás, co jezdíme po naší milé vlasti vlaky a autobusy, vlastního dopravního prostředku nemaje, hrálo velký význam vlakové spojení do dané lokality. Nakonec volba padla na Železnou Rudu.

Toto historické horské město dnes těží zejména z turistického ruchu, především zimního (ikdyž Šumava je nádherná i v jiných ročních dobách), v historii, jak sám název napovídá se zde těžila ruda a také zde stála nejstarší sklárna na našem území. Město je výborným výchozím bodem pro milovníky zimních sportů. Jezdí sem pravidelně vlak, dokonce i rychlík spojuje Železnou Rudu s Prahou, takže nemusíte s lyžemi několikrát přestupovat.

 

 

Ubytování nabízí velký počet penzionů i hotelů s možností polopenze nebo vaření si v kuchyňce. Pro sjezdové lyžaře či snowbordisty je zde celá řada sjezdovek, nedaleký areál Špičák láká množstvím sjezdovek všech obtížností. A konečně pro milovníky běžeckého lyžování je tento kout Šumavy učiněný ráj. V Alžbětíně začíná či končí Šumavská magistrála, udržovaná běžecká trasa, která vás provede přes Železnou Rudu, Prášily, podíváte se na Modravu, na Kvildu a  skončíte v Zadově. Můžete tak projet skoro celý hřeben Šumavy. Na tuto běžkařskou "dálnici" navazuje spousta dalších udržovaných stop. Ve fantazii se meze nekladou a je-li dobrá sněhová pokrývka, můžete vytvořit pestrou paletu výletů s nádhernými výhledy. Některé trasy pokračují i do sousedního Německa. Pro přehled o aktuálním stavu tras doporučuji web http://bilastopa.cz.

 


Bílá stopa
Jako velmi pěknou nenáročnou trasu mohu doporučit cca 15 km výlet Prášily - Debrník.

 

Prášily-Debrník, mapy.cz

Tučná modrá čára znázorňuje Šumavskou magistrálu. Z Prášil se vydáte po zelené a pokračujete až do Hůrky. Na rozcestí Bývalá Stará Hůrka se dáte do leva, poté na Rudské křižovatce opět doleva. Odtud vede delší stoupání na hřebeny, ale budete odměněni krásným výhledem a vědomím že posledních 5 km do Železné Rudy pojedete pěkně z kopečka.

 

Na vrcholcích Šumavy

Jak jsem již řekla, fantazii se meze nekladou a výlety můžete plánovat dle libosti a vašich schopností. Snad nezbývá než popřát, ať se vydaří počasí.

 

Autor: Martina Zemanová

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 16.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!