Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Železná Ruda

Železná Ruda je horské šumavské město ležící na česko-německých hranicích. V nadmořské výšce 754 m, v údolí říčky Řezné, je ze všech stran lemována horskými vrcholy.

Své jméno město získalo díky těžbě stejnojmenné suroviny v první polovině 16. století. Leží v těsném sousedství Bavorské Železné Rudy a žije zde asi 1600 obyvatel. Dnešní Železná Ruda je známá jako místo s velkým množstvím středisek zimních i letních sportů, jako perfektní destinace pro rekreaci na Šumavě.

 

 

V letních měsících mohou turisté obdivovat panenskou přírodu a historické památky. Přímo v Železné Rudě se nachází chrám Panny Marie Pomocné z hvězdy. Kostel zde stojí už bezmála 300 let, zasvěcení Panně Marii Pomocné z hvězdy symbolicky podtrhuje půdorys šesticípé hvězdy a dvě hvězdy, které zdobí obě kopule.

V 17. století se průmysl města přeorientoval na sklářství a interiéry chrámu vám to jen potvrdí. Z místních skláren pocházejí překrásné kostelní lustry. Pokud vás jejich krása očaruje, navštivte také Muzeum Šumavy, které dnes sídlí ve vile významné sklářské rodiny Abelů. Místní expozice se věnují tradičním řemeslům v čele s železářstvím, hadrnictvím a sklářstvím.

Za zhlédnutí určitě stojí také muzeum historických motocyklů a jízdních kol v místním loveckém zámečku. Děti zde určitě ocení také expozici loutek.

      Ubytování v Železné Rudě

   

Hotel Ostry

Cena na noc pro dva - 1 304 Kč
   

Orea Resort Horizont

Cena na noc pro dva - 822 Kč
    Cena na noc pro dva - 888 Kč

 

Určitě navštivte šumavská jezera, která leží přímo za humny Železné Rudy. Za jeden den se můžete podívat na Černé i Čertovo jezero. Čertovo jezero je pověstmi opředené jezero ledovcového původu, které se nachází na jihovýchodním svahu Jezerní hory. Černé jezero je největší karové ledovcové jezero na Šumavě a zároveň také největší jezero u nás. Nedaleko je také jezero Laka, zvané též Mlaka nebo Pleso, které je svou nadmořskou výškou 1096 m nejvýše položeným jezerem na Šumavě.

Nádherný výlet si můžete udělat pokud se rozhodnete pro výšlap na Ostrý. Vrchol hory Velký Ostrý leží v nitru přírodní památky Královský Hvozd v nadmořské výšce 1293 m. Sejít můžete také na vrchol Malý Ostrý, který spolu s hlavním vrcholem tvoří siluetu, podle níž se Ostrému také přezdívá Prsa Matky Boží.

 

 

    Mapa - openstreetmap.org
 

 

Zima je pro Železnou Rudu hlavní turistickou sezónou. Návštěvníci mohou využít 25 km sjezdových tratí různých stupňů obtížnosti a 29 vleků s kapacitou 15 osob za hodinu. Příznivci běžek ocení 100 km běžeckých stop.

Pokud navštívíte Železnou Rudu v zimě, určitě si zajeďte na Špičák. Toto rekreační a horské turistické středisko se nachází přibližně 4 km od Železné Rudy v sedle mezi horami Špičák (1202 m) a Pancíř (1241 m). Na svazích Špičáku funguje rozlehlý lyžařský a sportovní areál, který nabízí řadu různorodých sjezdových tratí jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře. Kvalitní lyžování nabízí také hora Pancíř.

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Šumava - jezera a Pancíř

Přehled lyžařských zájezdů

Nejvyšší hora Šumavy

Výlet na prameny Vltavy

Na běžky do Železné Rudy

České hory

 

 

logo

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.