Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Cestopisy     

Šumava - jezera a Pancíř

Železnorudsko najdete na Šumavě, nedaleko hranic s Německem. Asi nejznámějšími „atrakcemi“ v této lokalitě jsou Černé a Čertovo jezero. Milovníkům zimních sportů zřejmě nebudou neznámá jméno jako Špičák či Pancíř. A jak už to na Šumavě bývá, i zde najdete spoustu kvalitních cyklotras.

 

 

 

Černé jezero

Vydáte-li se k jezeru autem, existuje několik záchytných parkovišť. Nejblíže je to u hotelu Karl, prakticky na samém konci obce Špičák. Parkovné je jednotné a je jedno na jak dlouho zde budete parkovat – stojí 100 Kč. Od parkoviště vede značená turistická trasa přímo až k jezeru. Jde o asfaltovou silnici, která je mimochodem ideální také pro kola (i ta s dětským vozíkem). Od parkoviště k jezeru vás čeká zhruba 2 km cesty, takže nic náročného a tak si trasu můžete prodloužit i o cestu k Čertovu jezeru. Mezi oběma jezery totiž existuje značená turistická trasa. Ta už ale není příliš vhodná pro cyklisty s dětským vozíkem. Povrch není asfaltový ani zpevněný.

 

 

Černé jezero

 

Pancíř

Pokud toho nebudete mít dost, a stihnete ještě něco zhlédnout, zkuste se vydat na Pancíř. Jde o nejvyšší horu v této oblasti, na kterou lze vystoupat lanovkou. Cena této sedačkové lanovky je víceméně symbolická, vzhledem k délce téměř 3 km, a to 60 Kč za dospělou osobu. Jen pro zajímavost, lanovka dopravuje také kola, takže je možné se nechat vyvézt na vrchol a odtud si užít sjezd zpátky dolů prakticky až do Železné Rudy.

 

 

Železná Ruda na kole

Železnorudsko je opravdu krásným místem pro cykloturistiku. Spousta tras je kvalitních, navíc vedená lesem či hezkou přírodní scenérií. Z možných tras jsme již zmiňovali tu z Železné Rudy na Pancíř. Délka této trasy je zhruba 6 km, ale připravte se na slušné stoupání. Naopak zpátečních dalších 6 km budou příjemné. Pokud se vám nebude chtít šlapat nahoru, je možné ze Špičáku využít lanovku (za kolo zaplatíte 20 Kč) a užít si samotný sjezd dolů. Jen dodáme, že na Pancíři je restaurace s rozhlednou (vstupné do rozhledny cca. 30 Kč).

Další zajímavou trasou je trasa Železná Ruda-Nová Hůrka-Rovina-Hartmanice-Rajsko. Jde o cyklotrasu vedenou krásnými lesy, případně prostranstvím bez zástavby, po kvalitních cyklostezkách (asfalt), bez výrazného převýšení. To sice neznamená, že na kopec nenarazíte, ale pokud ano, nejde o žádnou katastrofu. Začneme-li popisovat trasu z druhého konce, z Rajska, nesmíme opomenout místo, kde jsme byli ubytování. Pro cesty po Železnorudsku jsme totiž využili ubytování v moderních chalupách právě v Rajsku.Jde o opravdu hezké místo, s krásným a moderním ubytováním. S dostatkem prostoru, vhodný zvláště pro rodiny s dětmi. Mimochodem, jak jsme vyrozuměli, není problém si zde vypůjčit elektrokolo, takže toulky na kole nejen do Železné Rudy by měly být zase o něco snazší. Ale vraťme se k cyklotrase. Jakmile vyjedete stoupání z Rajska přes Hartmanice až k chatě Rovina, čeká vás již víceméně rovinka. Ostatně to napovídá samotný název chaty, kde opravdu dobře vaří. Chata je stylová a opět vhodná napříč generacemi – od rodin s dětmi, po seniory. Budete-li pokračovat po cyklotrase, projedete Novou hůrku. To již jedete po tzv. Šumavské magistrále, a cyklostezka opravdu vypadá, jako magistrála – ne množstvím cyklistů na ní, těch je opravdu minimu, ale svou kvalitou povrchu. Po pár kilometrech dorazíte do Železné Rudy. Odtud samozřejmě lze pokračovat do dalších světových stran.

 

Ubytování v Železné Rudě přes booking.com

 

Pension na hranici

Cena na noc pro dva - 418 Kč
 

Apartmány Elisabeth

Cena na noc pro dva - 523 Kč
 

Chalupa Pohádka

Cena na noc pro dva - 549 Kč

 

Chata Rovina

 

Celková délka popisované trasy je zhruba 25 km jeden směr. Nastoupáno okolo 500 metrů při cestě z Rajska, opačným směrem pak 700 metrů. Profil trasy najdete na této stránce.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Tomáš Hruš  Šumava - výhled z Ostrého

 

 

Čtěte také:

Ski areál Špičák o Vánocích

Nejvyšší hora Šumavy

Zima ve Ski středisku Špičák se blíží

Beskyde, Beskyde…

Průvodce - Velká Rača

Vše, co byste měli vědět o Pustevnách

Ubytování na Šumavě

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2013


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.