Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Průvodce pražskou Výtoňí

VýtoňVýtoň byste našli v bývalém pražském Podskalí. Svůj název má od tzv. vytínání. To byl způsob vybírání cla ze dřeva, které se sem plavilo z horního toku Vltavy. Šlo prakticky o vytnutí jedné dvanáctiny klády. Touto činností si zajišťovalo obživu místní obyvatelstvo.

 

Pojmenování Výtoň také plynule přešlo na oblast křižovatky Rašínova nábřeží a Svobodovy ulice. Rovněž tento název získaly i místní tramvajové zastávky.

A v neposlední řadě i budova bývalé celnice. Tady návštěvníky nyní čeká muzeum věnované právě Podskalí a současně i paroplavbě.

 

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

Výtoň

 

Samotná budova pochází z období pozdní gotiky, můžeme ji tedy datovat zhruba do 16. století. Charakteristické je pro ni zděné přízemí a roubené patro.

 

 

Patro se dočkalo obezdění až v době pozdější. Zprvu zde po ukončení provozu celnice fungoval hostinec, posléze přišlo muzeum. První myšlenka na jeho vznik má kořeny již v první polovině 20. století, konkrétně v roce 1939.

 

Výtoň

Výtoň


 

Výběr z booking.com

Riverside Apartment Výtoň

Cena na noc pro dva - 1 865 Kč
   
 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Vše, co byste měli vědět o ZOO Praha

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.