Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Náměstí Jana Palacha

Náměstí Jana PalachaNáměstí Jana Palacha se nachází na pražském Starém Městě, a to konkrétně na Praze 1 při pravém břehu Vltavy.

 

 

 

 

Historie náměstí

Obklopuje ho hned několik významných staveb. Na severu je to Rudolfinum, na severovýchodě byste našli Uměleckoprůmyslové muzeum, na východě se tyčí budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a na jihu zase vyrostla Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Západní strana se potom otevírá k Mánesovu mostu a skýtá překrásný výhled.

 

Náměstí Jana Palacha

Náměstí Jana Palacha

Vyhledat tramvajové spojení a jízdní řády lze např. na webu dpp.cz  nebo  idos.cz


Až do 19. století přitom bylo toto místo v podstatě pusté a nalézalo se až za staroměstskými hradbami. Na konci tohoto století již v lokalitě současného náměstí stávala jízdárna a odtud také vzešel i její historický název Rejdiště. Z téže doby pochází návrh na úpravu Rejdiště, za nímž stojí Josef Schulz s Josefem Zítkem. Z plánovaných budov posléze tato dvojice realizovala právě zmiňované Rudolfinum, významnou novorenesanční památku.

 

Mapa

Zdroj: openstreetmap.org

 


 

Současná podoba a původ nynějšího názvu

Zčásti je v současné době náměstí tvořeno komunikací, v jeho středu je situována zeleň se vstupy do podzemních garáží. Dominantu náměstí tvoří bronzová socha skladatele Antonína Dvořáka.

Za svou existenci vystřídalo hned několik jmen. Na samém počátku se jmenovalo po císařovně Zitě, dále po Bedřichu Smetanovi, říkalo se mu i Mozartplatz nebo Krasnoarmějců. Svoje současné označení získalo až v roce 1989. Stalo se tak na památku Jana Palacha, studenta filozofické fakulty, který se roku 1969 upálil na protest po okupaci tehdejšího Československa vojsky států Varšavské smlouvy.

 

 

 

A nedaleko budovy filozofické fakulty bylo proto jakožto upomínka na tyto události na počátku roku 2016 odhaleno sousoší, jehož součástí jsou také dvě plastiky pojmenované Dům syna a Dům matky. Pomník je dílem sochaře Johna Hejduka. Přímo na budově FF je pak k vidění posmrtná Palachova maska vytvořená z bronzu. Ta je dílem sochaře Olbrama Zoubka.

 

 
       Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, které by byla škoda  nenavštívit
 

 

Ubytování přes booking.com


 

Prague Old Town Residence

Four Seasons Hotel Prague

City center luxury apartment Prague

 

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Vložil/a: Daniel Česák 03.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.