Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše, co byste měli vědět o vsi Nová Pec

Dnes je nová Pec obcí nacházející se v oblasti CHKO Šumava, konkrétně na horním konci Lipenské přehrady v okrese Prachatice. Má přibližně 500 obyvatel a vznikla z původní dřevařské osady.

 

 

Základní informace a stručně o historii

V současnosti se jedná o častý cíl turistů, neboť se rozkládá na konci vodácké trasy horní Vltavy a je považována za ideální výchozí bod pro řadu výletů do okolí, ať si vyberete Plešné jezero, Schwarzenberský kanál nebo třeba naučnou Medvědí stezku. Zdolat tyto zajímavosti můžete stejně tak dobře pěšky jako na kole. Kdo preferuje spíše relaxační dovolenou, ocení bezesporu pláž u Lipna.

 

      Mapa - openstreetmap.org

 

První zmínka o obci se datuje do poloviny 17. století. Tehdy již v dokumentech můžeme nalézt zmínku o dvou usedlících. Rozhodnutí o vybudování obce pak vzešlo od Johana Christiana, vévody na Krumlově a knížete z Eggenberku. Posléze toto území ve svém majetku drželi Schwarzenberkové, a to až do 20. let 20. století, která přinesla pozemkovou reformu.

Výrazného rozmachu se ves dočkala zejména v období po první světové válce. Obec proslula především coby místo, kde se nacházelo mnoho zručných řemeslníků – holičů, kolařů a mnohých jiných. Následně se o rozkvět společenského života postarala i celá řada spolků.

 

Ubytování

 

Wellness Hotel Marlin

Cena na noc pro dva - 1 462 Kč
 

Ubytování Nová Pec

Cena na noc pro dva - 1 096 Kč
 

Nová Pec Holiday Resort

Cena na noc pro čtyři - 2 610 Kč

 

Co neopominout při výletě

Nynější život v obci stále nabízí celou řadu zajímavostí. Jednu z nich představuje kupříkladu expozice o zmiňovaném Schwarzenberském plavebním kanálu. Nachází se konkrétně v prostorách domu č. p. 13. Nová pec nabízí i některé historické zajímavosti. Jmenovat si rozhodně zaslouží kostel sv. Jana Nepomuckého. Stavba je původně barokní, na konci 19. století si však požár vyžádal jeho obnovu a budova tak získala novorenesanční tvář.

 

 

Mnoho pozoruhodných míst se nachází rovněž v bezprostředním okolí obce. Navštívit můžete mimo jiných třeba Vltavský luh, což je přírodní památka. Chráněné území bylo zřízeno za účelem snahy zachovat typickou říční nivu i její biologické a geomorfologické zákonitosti.

Autor: Holanová D.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Nejvyšší hora Šumavy

Šumava - jezera a Pancíř

Výlet na prameny Vltavy

Přehled lyžařských zájezdů

 

 

 

logo 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.