Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Plešné jezero

Jezero ledovcového původu ležící pod horou Plechý (1378m), na území Národního parku Šumava, 6 km západně od Nové Pece.

Plechý je nejvyšším vrcholem české části Šumavy a vodní plocha zde vznikla po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40 metrů vysokou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

 

 

Jezero, někdy nazývané Balvanité, je rozlohou 7,5 ha velké, 540 m dlouhé, 150m široké a největší hloubka je 18,3 m. Je odvodněno Jezerním potokem, který se u Želnavy vlévá do Vltavy.

 

     Mapa - openstreetmap.org

 

Cest, které k Plešnému jezeru vedou, je hned několik. Nejčastějším startovním místem je Nová Pec, odkud je možné přijít k jezeru ze dvou směrů. Po zelené společné trase se vystoupá na rozcestí Říjiště, odkud se dá pokračovat buď dále po zelené přes Kamenné moře přímo na hráz (dále vás cesta zavede až do Jeleních Vrchů), nebo se můžete vydat po modré trase, nazývané Rakouská cesta, na hraniční přechod Nová Pec, ze kterého pokračujete po červené (Šumavská magistrála) na Plechý. Tato cesta je ale spíše pro zdatnější turisty.

Výlet na Plešné jezero patří k nejhezčím a nejoblíbenějším v oblasti Lipna. Cesta k němu vede divokou přírodou, a i když půjdete částečně po asfaltové cestě, cestou potkáte řadu potůčků, bludných balvanů, prales a spoustu borůvkových keřů.

 

 

Od jezera se můžete vydat po zážitkové stezce Duch pralesa, která vás přivede k pomníku Adalberta Stiftera. Žulový pomník (14,5 m) nad Plešným jezerem, ležící při strmé skalní stěně, připomíná rodáka z Horní Plané, malíře a německy píšícího spisovatele.

Dále vede od Plešného jezera 6,5 km dlouhá stezka do Jeleních Vrchů, kde se nachází Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu. Nabízí se také možnost vydat se od jezera červenou hřebenovkou na Smrčinu (10 km) nebo opačným směrem na Třístoličník (5 km) přes oblast Trojmezí. Místo je významné tím, že se zde scházejí tři státní hranice – česká, německá a rakouská.

Mnozí považují Plešné jezero za nejkrásnější, jeho povodí je nejméně ze všech šumavských jezer narušeno činností člověka. Připravte se proto na jedinečnou krásu a načerpejte energii, která z tohoto místa vyzařuje.

Autor: Iva Grácová

 

Přehled ubytování - horské chaty

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Šumava - jezera a Pancíř

Nejvyšší hora Šumavy

Výlet na prameny Vltavy

Naše hory

Sleva 820 Kč na hotel

Ubytování na Šumavě

Největší jezera v ČR

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.