Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kam nejen za bílým sportem? Ostrov Štvanice

Ostrov ŠtvaniceJde o ostrov na Vltavě v Praze, od počátku své éry velmi důležitý, neboť tu existoval jediný brod na dolním toku řeky. Spadá do katastru území Holešovic, ač v minulosti patřil Karlínu, nachází se totiž na rozhraní obou částí. Vůbec první zprávy o ostrově máme již z 10. století.

Dnes je již tím jediným, který v těchto místech po regulaci řeky zůstal. Na délku měří 1 250 metrů, což z něj činí také jeden z největších ostrovů v metropoli.

 

 

 

Dávná minulost

Původně se jmenoval Velké Benátky. Stávající jméno ostrova pochází z kontroverzní, a dokonce napříč historií několikrát zakazované kratochvíle. V místní aréně se po vzoru Vídně pořádaly štvanice psů na nejrůznější zvěř. A to již od 17. století. Definitivní přítrž jim učinil až teprve rok 1802 rozhodnutím samotného tehdejšího císaře Františka I., podle něhož podobná zábava neměla dobrý vliv na mravy obyvatel. A to už se Štvanice začala využívat k jiným účelům. V 70. letech téhož století zde vzniklo varieté.

 

Ostrov Štvanice

Ostrov Štvanice

 

Zásadním byla mezi lety 1845 a 1849 výstavba Negrelliho viaduktu, dodnes pozoruhodného technického díla, které plní nezastupitelnou roli v železniční dopravě hlavního města.

Obdobný průlom znamenalo 20. století a realizace Hlávkova mostu. Nedaleko něj vznikla klasicistní budova, původně s tanečním sálem. Nyní v této vile svůj domov našla nezávislá divadelní scéna.

 

 Ostrov Štvanice

 

Rekonstrukce Negreliho viaduktu (rok 2018)


Nejen sportovní současnost

Posléze se začalo prostranství využívat k účelům sportovním. Vznikl tady areál určený vodním slalomářům. Patrně nejznámějším objektem ovšem byl dle projektu Josefa Fuchse vybudovaný zimní stadion, ten už ale od roku 2011 neexistuje.

Kurty u Negrelliho viaduktu zase žijí tenisem. Centrální dvorec však bohužel dnes chátrá. Také se na Štvanici nachází skatepark, místo, kde se pravidelně setkává světová elita tohoto sportu.

 

Ostrov Štvanice

 

Elektrárna

 

Už řadu let se diskutuje o nutnosti rekonstrukce. Návrhy na proměnu jsou různé, od většího množství zeleně po budovu filharmonie, počítá se i s větší obměnou ostrova. Ovšem zásadním problémem zůstává nedostatek financí, který přeměnu brzdí.

 

Čltk

Čltk

Kurty místního Čltk, kde se každoročně hraje v srpnovém termínu ATP challanger

 

 

 

Výhled z HiltonuVýhled z Hiltonu

 

 

 

 

Ubytování poblíž

Tip na hotel: Hilton Prague Hotel Cena na noc pro dva - 3 120 Kč
Tip na hotel: B&B Hotel Prague City Cena na noc pro dva - 2 035 Kč


 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zaímat:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Kam vyrazit v Praze?

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.