Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Ovocný trh v Praze

Ovocný trhPůvodně tržiště založené již v 13. století – dnes menší podlouhlé náměstí situované na Starém Městě pražském.

Svůj název náměstí získalo kvůli tomu, že se zde dříve s ovocem obchodovalo. Ještě začátkem 20. století se tady ovoce jak z Čech tak ciziny prodávalo pod velkými slunečníky. Ovocný trh je zajímavý také tím, že během historie několikrát změnil své jméno.

 

 

 

 

zdroj mapy: www.openstreetmap.org


Původně šlo o místo zahrnující ulici Rytířskou, Havelskou, Uhelný trh, které dohromady neslo název Nové tržiště. Novým tržištěm bylo nazýváno proto, že tržiště na Staroměstském náměstí bylo starší (nacházely se tam kotce, což byla prodejní místa řemeslníků a obchodníků). Od roku 1376 se jeho jména znovu proměňují – tentokrát na Nový trh masný, Sobotní trh, Freimark. Kromě Ovocného trhu byl v Praze také trh Husí, Uhelný (zde se opravdu prodávalo uhlí) nebo trh Vaječný. Tržiště často dostávala jména právě podle svého účelu.

 

Ovocný trh

Ovocný trh

Ovocný trh

 

Na Ovocném trhu jste toho mohli koupit více než jen jablka nebo broskve. Rozvíjel se zde obchod s rybami (slanečci), mohli jste si tady koupit chleba, nebo dokonce svíčky do kostela.

Dalším názvem, s kterým se v průběhu historie setkáváme, je Školní náměstí. Je to z důvodů toho, že zde stála studentská kolej Karolinum. Později se v 17. a až do 19. století jmenoval Ovocný trh Královská třída (nejspíše to bylo opět spjato s budovou královské univerzitní koleje).

 

 
       Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za to je navštívit
 

 

Karolinum ale nebylo jedinou významnou budovou, později zde hrabě Nostic nechal vystavět divadlo (mezi léty 1781–1783), proto se můžeme setkat s dalšími tentokrát již německými názvy Karolinenplatz nebo Theaterplatz.

 

Ovocný trh

Ovocný trh

Ovocný trh

 

Cafe Elektric, Ovocný trh 6, 110 00 Staré Město

 

Současný název si náměstí vysloužilo v roce 1870. Kromě toho budova Karolina (historické sídlo Karlovy univerzity) zde stále stojí a slouží svému původnímu účelu. Další významnou budovou je na jihozápadě Stavovské divadlo, vedle něj stojí v těsné blízkosti již zmíněné Karolinum, dále Kolowratský palác, v němž sídlí jedna ze scén Národního divadla. Na severovýchodě se nachází vrchol české kubistické architektury Dům U Černé Matky Boží, na jižní straně trakt Paláce Myslbek. Náměstí dnes slouží hlavně jako pěší zóna, v zimě se zde navíc nachází kluziště, kde si můžete zajít zabruslit (vstup na kluziště je zcela zdarma).

 

 

 


 

 

 

           
      Mohlo by vás zajímat (farmářské trhy v Praze):    
      Ovoce nakoupíte v Praze o sobobotách např. na Náplavce - Rašínovo nábřeží    
      Farmářské tržiště Jiřák    
      Farmářské trhy na Kulaťáku    
      Farmářské tržiště Kubáň    
           

 

Praha - Anděl, trhy

 

Praha - Náplavka, trhy

 

Trhy na Náměstí Jiřího z Poděbrad

 

Výběr z booking.com

Ubytování v této lokalitě

Ovocný trh

 

        Přehled všech pražských památek a zajímavostí
       

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.