Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Palác Žofín - informace, fotky

ŽofínPlným názvem se jmenuje Palác Žofín a najdete ho na Slovanském ostrově v Praze, zdejší celému prostranství ale neřeknou jinak než prostě Žofín, oficiální název ostrova se příliš nevžil. Dnes používané jméno dostal po arcivévodkyni Žofii Frederice Bavorské, matce rakouského císaře Františka Josefa I., kterýžto pojmenování na její počest osobně schválil.

Nejen mezi Pražany patří ostrov patrně k vůbec nejznámějším. Sám palác je významný především svým exteriérem, skvost byl do dnešní podoby přestavěn v novorenesančním slohu.

 

 

 

Rozhodnutí jej vybudovat padlo už roku 1835 od majitele pozemku Václava Antonína Novotného, který se přičinil o to, že tu na místě původní hospůdky vznikl velkorysý projekt lázní a restaurace. Ta už tehdy sloužila ke společenským účelům, obyvatelé metropole si ji oblíbili a chodili sem třeba tančit na bály.

 

Žofín

 

Později se stavba dostala do majetku obce a tehdy mohla získat svou dodnes obdivovanou podobu, podle návrhu architekta Jindřicha Fialky. Původem klasicistní budova restaurace si prošla rekonstrukcí, která se odráží i v interiérech. V těch se konalo mnoho významných českých kulturních událostí.

 

Pujčovna lodí a šlapadel za 200 kč / hodina

 

Na ostrově Žofín panuje zákaz pití alkoholu

 


 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Poloha Žofína, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Vůbec poprvé tady v samých začátcích éry Žofína koncertoval Antonín Dvořák, ale také třeba si svou premiéru odbyl Jan Kubelík. A přítomností palác poctilo i mnoho uměleckých velikánů nejen z domova, ale i ze zahraničí, třeba skladatel Petr Iljič Čajkovskij.

Na konci devatenáctého století se zde bavila řada důležitých osobností našich dějin, mezi nimiž nechyběli Božena Němcová nebo Jan Neruda.

 

Žofín

 

Žofín však nehostil jen takovéto události, zažil i konání výstavy motocyklů, dodnes je v provozu rovněž plovárna.

A bohužel byl také dvakrát poničen, naposledy si svou daň vybraly povodně v roce 2002, naštěstí se podařilo budovy (vznikla tu ještě v průběhu doby totiž i například Mánesa určená právě coby výstavní) rekonstruovat a napraveny byly i následky, které voda zanechala na zeleni.

Opět tedy může sloužit záměru, jemuž byl původně předurčen: Jako místo setkávání a zábavy.

Kdybyste ho chtěli navštívit též, máte dost času, teď je na programu na prosinec 2016 vánoční koncert.

 

Co se děje na Žofíně? - Program

Kde najdete Slovanský ostrov? - Mapa

 

Žofín

 

 

Druhy lodiček a šlapadel k pronajmutí

 

Přehled ubytování v Praze

Praha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Praha a deset málo známých zajímavostí

Pražské hrady a zámky

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.