Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Polská jezera v blízkosti našich hranic

Je možné, anebo dokonce dost pravděpodobné, že se v Evropě brzy rozvolní přísná pravidla, stanovená k zamezení šíření koronaviru a tím nemoci Covid-19, a některé země pustí v letních měsících přes své hranice naše občany.

 

 

Jednou z těchto zemí by mohlo být Polsko. A kam se tedy v Polsku vydat? Je možné cestovat k moři, ale Balt je poněkud studený a je to k němu od nás hodně daleko. Lepší volbou k rekreaci by mohla být  polská jezera, situovaná poblíž polsko – českých hranic.

 

  • Jezioro Goczalkowickie na řece Wisle – vzdálenost od Karviné je přibližně 40 km. Tato údolní vodní nádrž byla vybudována cca před 65 lety jako protipovodňová ochrana dané oblasti a také k zásobování vodou Katowického regionu. Jezero je největší vodní plochou (32 km2) ve Slezském vojvodství a sami Poláci ho nazývají „slezské moře“. V současnosti se tato přehrada využívá i k rekreaci a rybolovu. Nedaleko od ní – jižním (tedy blíž k našim hranicím) i východním směrem se nachází velké množství menších jezer, jezírek a pískoven (mnohdy i bezejmenných), a další vodní nádrže; dalo by se skoro říci, že Polsko je jezery, ale také řekami, potoky a říčkami, takřka protkané.
   
Jezioro Goczałkowickie
   

Blízko našich hranic nejsou jezera jen na Wisle, ale také na dalších řekách této oblasti: Ilownici, Jasienici, Wapienici. Nejvíce menších vodních ploch je kolem obcí Skoczów, Debowiec, Dragomyšl, Landek, Czechowece-Dziedzice, až po Bielsko-Bialou na jihu, a po Osvětim a Zator, severovýchodně od Jeziora Goczalkowickieho. Zajímavé pro vás může být i Jezioro Žywieckie, nacházející se jižně od Bielsko – Bialej.

 

Jezioro Žywieckie

 

  • Z Krkonoš je nejblíže Zbiornik Sosnówka v Dolnoslezském vojvodství (z Harrachova 40 km, z Pece pod Sněžkou 44 km). Jde o přehradu hlubokou až 20 metrů.
  • Jezioro Nyskie na řece Nyse - vzdálenost z Lázní Jeseník je 40 km, z Vidnavy pouhých 22 km. A hned vedle něj se nachází Jezioro Otmuchowskie.
  • Zalev Radkowski - vodní nádrž vzdálená od Broumova 20 km, od Police nad Metují 28 km.
  • Jezioro Bukowskie - ze Žacléře je daleko 24 km, z Bernartic 17 km.

Milovníci jezerních krajin by se mohli také vydat na Mazurská jezera, cesta k nim však bude trvat poněkud déle - z Ostravy je to 600 kilometrů.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

       
    Čtěte také:  
   

Energylandia — zábavní park v Polsku nejen pro děti

 
   

Baltské moře u polského pobřeží

 
   

10 úžasných aquaparků u nás

 
   

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

 
       

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.05.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.